ליצירת קשר 03-6162323

מן העיתונות

יו"ר שמאי המקרקעין: הדירות ימשיכו להתייקר

יזם הנדל"ן חיים מאירוביץ אומר כי הדרך היחידה להגדיל את הצע הדירות ולהוזילן היא להאיץ את הפעילות בבניית דירות במסגרת המסלולים של התחדושת עירונית - פינוי בינוי ותמ"א 38.

השמאי הממשלתי: מחירי דירות 4 חדרים עלו ב- 8% בשנה

חיים מאירוביץ' מבעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור: "זה זמן רב שאני טוען שרק תכנית התחדשות עירונית מקיפה תוכל לבלום את הסחף במחירי הדיור כלפי מעלה. מבדיקה שערכנו מתברר כי בגוש דן לבדו ניתן לקדם כ-300 אלף יח"ד באמצעות פינוי-בינוי ותמ"א 38. זה עדיף, וודאי, על פני שפיכת מיליארדים בהקמת ערים ושכונות ענק חדשות. ניתן בהחלט בתשתיות קיימות בערים הותיקות לקדם הרבה יותר יח"ד" ובעלויות פחותות לאין שיעור ובכך ליצור איזון מתבקש בין ביקוש להיצע.

ארז כהן על עליית מחירי הדיור: יש לשים דגש דווקא על שינויים מבניים בשוק הדיור

חיים מאירוביץ’ מבעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור, אמר כי "זה זמן רב שאני טוען שרק תכנית התחדשות עירונית מקיפה תוכל לבלום את הסחף במחירי הדיור כלפי מעלה. מבדיקה שערכנו מתברר כי בגוש דן לבדו ניתן לקדם כ-300 אלף יח"ד באמצעות פינוי-בינוי ותמ"א 38. זה עדיף, וודאי, על פני שפיכת מיליארדים בהקמת ערים ושכונות ענק חדשות. ניתן בהחלט בתשתיות קיימות בערים הותיקות לקדם הרבה יותר יח"ד ובעלויות פחותות לאין שיעור ובכך ליצור איזון מתבקש בין ביקוש להיצע.

ארז כהן: "בלימת עליית המחירים? לעג לרש!"

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת "מאירוביץ-גלנור: "הצפי שמחירי הנדל"ן יירדו, מככבים בכותרות העיתונים זה עשור שנים ויותר וניתן לרצף בכותרות הזויות אלה את כל הכבישים המפוקקים המובילים לעת בוקר את משפרי הדיור האומללים שעקרו לראש העין, כפר סבא, הוד השרון , חדרה ואף רחוק מזה, ונאלצים כיום להחזיק שתי מכוניות פרטיות ולבלות שעות ארוכות מידי יום על הכביש. זוהי בדיוק הסיבה מדוע מחירי הדיור ממשיכים לעלות: במקום להתמקד בהתחדשות עירונית ולנצל כיאות את משאב הקרקע היקר מפז בגוש דן, כופים על עמישראל לצאת החוצה באופן מלאכותי לשכונות פרבריות מרוחקות, משקיעים מיליארדים בהקמת תשתיות מיותרות וכך כל הצדדים יוצאים נפסדים, גם המדינה, גם האזרחים, וגם הכלכלה הישראלית שסובלת מהפסדים עצומים מידי שנה בשנה. בדקנו ומצאנו שרק בגוש דן המצומצם, קרי תל אביב, רמת גן, גבעתיים, חולון ובת ים, ניתן בנקל לקדם בניית כ-120 אלף דירות חדשות במסגרת התחדשות עירונית. עד שזה לא יקרה, המדדים ימשיכו לעלות..

ארז כהן: לבטל לאלתר את רשות מקרקעי ישראל!

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור:"הסכסכוך המתוקשר בין גלנט לבין רמ"י איננו הבעייה אלא סימפטום לבעייה. מקבלי ההחלטות של שוק הנדל"ן מבוזרים בין מערכות שונות ומשונות, ושר השיכון, כמום גם שר האוצר, פועלים כשידיהם קשורות בנושא כל כך אקוטי כמו מחירי הדיור בפריפריה, קל חומר בהיישבות העובדת. זה כמו לחפש את האור מתחת לפנס, זאת מכיוון שאם במקום הסכסוכים חסרי המשמעות הללו היתה ממשלת ישראל מחליטה החלטה אסטרטגית של התחדשות עירונית כוללת בכל חלקי הארץ, ובמיוחד באיזור הביקוש, ניתן היה בנקל לקדם כ-500,000(!) יחידות דיור חדשות במהלך 20 השנה הקרובות, מה שהיה תורם מאליו להורדת מחירי הדיור, והופך את רשות מקרקעי ישראל לגוף חסר משמעות לחלוטין בהשפעה על שוק הדיור. לצערי הרב חוסר האונים בנושא זה, הוא הוא שהופך שלא לצורך את רמ"י לגוף שעדיין יכול להשפיע על השוק, וזו לטעמי הטעות הגדולה של מקבלי ההחלטות. בנייה באיזור הביקוש לא רק שתגרום להיצע דיור ולהורדת מחירים, היא גם תחסוך מיליארדי שקלים למדינה, זאת מכיוון שלא יהיה צורך באותן תשתיות יקרות המתחייבות כעת מפרויקטים חדשים".

בעקבות דברי יואב גלנט שר השיכון להמשכת תכנית "מחיר למשתכן" והעלאת המשכנתא ל-90 אחוזים

חיים מאירוביץ', מבעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור: "הנזק של מחיר למשתכן הינו כפול ומכופל. התכנית גם גורמת לעיוות בשוק הנדל"ן ומשרתת לא את מי שהיא מכוונת אליו וגם, וזה הנזק המשמעותי ביותר, עצרה לחלוטין כל אלטרנטיבה אחרת ובראש וראשונה את ההתחדשות עירונית. היא גורמת לבזבוז משווע של מיליארדי שקלים, זאת משום שהיא תורמת ליפתוח שכונות ענק חדשות המחייבות תשתיות יקרות מאוד. תיצור יוממות נסיעה בלתי אפשריות לאותם זוגות צעירים שייקנו דירות במקומות מרוחקים וייאלצו לבלות בדרך אל העבודה וממנה שעות ארוכות מידי יום ביומו. תצריך, שלךא לצורך אחזקה יקרה מאוד של שתי מכוניות למשפחה זאת בנוסף להוצאה החודשית הכבדה על החזרת משכנתא. תאלץ רבבות ישראלים להתגורר לאו דווקא היכן שביקשו להתגורר. התחדשות עירונית יכלה לקדם בנקל מאות אלפי יחידות דיור חדשות בלב איזור הביקוש. ההוצאה למדינה היתה זולה לאין שיעור, זאת משום שהבנייה היתה על בסיס תשתיות קיימות. ניתן ואפשר היה לבנות, הן במסגרת תמא 38 והן פינוי בינוי, רבבות רבות של דירות באופן זול יותר, מהיר יותר וחסכוני לאין שיעור בהוצאות, הן למדינה והן לרוכשים. כעת הכל תקוע והנזק רק יחמיר כל עוד תכנית מחיר למשתכן תמשיך להוביל את מדיניות הממשלה".

המדד הנמוך והריבית הנמוכה פוגעים קשות במשק

חיים מאירוביץ', מבעלי קבוצת הנדל"ן מאירוביץ-גלנור אומר, "המדד השלילי בפברואר הזה משקף מצב חמור מאוד. זוהי כבר תסמונת ברורה של מדדים שליליים סידרתיים המצביעים בבירור על דפלציה ועל האטה כללית במשק הישראלי בכל הנגזרות הכלכליות. ההיסטוריה העולמית מלמדת שכלכלות אשר המשק שלהן נכנס למצב של דפלציה, נכנסו למצב של היעדר מנועי צמיחה, של אבטלה גוברת, של תחושה כללית בציבור הרחב והקהילה העיסקית בפרט, שאין אור בקצה המנהרה. חשוב לציין שמאז 1948, אפילו לא במיתון הגדול של 66-67, לא היה בישראל מצב שכזה בו המדד ירד באופן כרוני מחודש לחודש. לפלא בעיני איך הממשלה בכלל, ושר האוצר ויתר השרים הכלכליים אינם נותנים את הדעת לסכנה הנובעת מהסינדרום הזה וממשיכים לנהוג כרגיל".

"יריקה בפני האזרחים": קבלנים זועמים על כניסת חברות בנייה זרות

יזם הנדל"ן חיים מאירוביץ, התנגד גם הוא ואמר כי הבאת חברות קבלניות זרות לא פתור את בעיות הנדל"ן: "הישראלים אינם טיפשים. הם רוצים לגור היכן שיש להם עבודה, משפחה וחברים. לדוגמא, ברמת גן כל ההתעניינות היא בקרב משפרי דיור מקומיים וכנ"ל בתל אביב. לכן על הממשלה לדאוג, לצד דירות יוקרה ודירות יקרות יחסית למעמד הבינוני בערים אלה, לקדם גם אלפי דירות קומפקטיות בנות 2 ו-2.5 חדרים לצעירים הלומדים מתגוררים בשכירות ועובדים בגוש דן. מה יועילו חכמים בתקנתם לייבא חברות בנייה זרות, אם אין קרקע במקומות הביקוש".

השמאי הממשלתי: מחירי דירות 4 חדרים עלו ב- 8% בשנה

חיים מאירוביץ' מבעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור: "זה זמן רב שאני טוען שרק תכנית התחדשות עירונית מקיפה תוכל לבלום את הסחף במחירי הדיור כלפי מעלה. מבדיקה שערכנו מתברר כי בגוש דן לבדו ניתן לקדם כ-300 אלף יח"ד באמצעות פינוי-בינוי ותמ"א 38. זה עדיף, וודאי, על פני שפיכת מיליארדים בהקמת ערים ושכונות ענק חדשות. ניתן בהחלט בתשתיות קיימות בערים הותיקות לקדם הרבה יותר יח"ד ובעלויות פחותות לאין שיעור ובכך ליצור איזון מתבקש בין ביקוש להיצע".

תגובה לנתוני השמאי הממשלתי על עליית מחירי הדיור ביותר מ-8 אחוזים בשנה האחרונה

חיים מאירוביץ' מבעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור: "זה זמן רב שאני טוען שרק תכנית התחדשות עירונית מקיפה תוכל לבלום את הסחף במחירי הדיור כלפי מעלה. מבדיקה שערכנו מתברר כי בגוש דן לבדו ניתן לקדם כ-300 אלף יח"ד באמצעות פינוי-בינוי ותמ"א 38. זה עדיף, וודאי, על פני שפיכת מיליארדים בהקמת ערים ושכונות ענק חדשות. ניתן בהחלט בתשתיות קיימות בערים הותיקות לקדם הרבה יותר יח"ד ובעלויות פחותות לאין שיעור ובכך ליצור איזון מתבקש בין ביקוש להיצע".

"עד שלא ישחררו קרקעות המצב לא ישתנה"

"זה זמן רב שאני טוען שרק תוכנית התחדשות עירונית מקיפה תוכל לבלום את הסחף במחירי הדיור", ממשיך את הטיעון חיים מאירוביץ', מבעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור. לדבריו, "באזור גוש דן לבדו ניתן לקדם כ-300 אלף יחידות דיור באמצעות פינוי-בינוי ותמ"א 38. זה עדיף על פני שפיכת מיליארדים בהקמת ערים ושכונות ענק חדשות"

ביום חמישי: ההגרלה הראשונה של מחיר למשתכן בעפולה

היזם חיים מאירוביץ' מבעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור: הבעיה הינה כפולה-ראשית היזמים לא יוכלו בשום פנים לעמוד במחירים המופחתים והדוגמה של עפולה הינה רק הסנונית לדוגמאות רבות דומות שנראה בעתיד הקרוב. שנית, הדיור למשתכן כבר מבלבל לחלוטין את שוק הנדל"ן, יוצר ביקושים כבושים מלאכותיים בשוק וגורם לעליות מחירים מוגברות, זאת במקום למתן אותן.

”מחיר למשתכן מבלבל את שוק הנדל”ן ויוצר ביקושים כבושים מלאכותיים”

היזם חיים מאירוביץ’, מבעלי קבוצת מאירוביץ’-גנור: "הבעיה כפולה - ראשית, היזמים לא יוכלו בשום פנים לעמוד במחירים המופחתים והדוגמה של עפולה הינה רק הסנונית לדוגמאות רבות דומות שנראה בעתיד הקרוב. שנית, הדיור למשתכן כבר מבלבל לחלוטין את שוק הנדל"ן, יוצר ביקושים כבושים מלאכותיים בשוק וגורם לעליות מחירים מוגברות, זאת במקום למתן אותן".

שווקו בהצלחה לקבלנים 805 יחידות דיור בשלושה מכרזים שונים במגדל העמק, בנצרת ובמעלות תרשיחא

היזם חיים מאירוביץ' מבעלי קבוצת מאירוביץ'-גנור: הבעיה הינה כפולה-ראשית היזמים לא יוכלו בשום פנים לעמוד במחירים המופחתים והדוגמה של עפולה הינה רק הסנונית לדוגמאות רבות דומות שנראה בעתיד הקרוב. שנית, הדיור למשתכן כבר מבלבל לחלוטין את שוק הנדל"ן, יוצר ביקושים כבושים מלאכותיים בשוק וגורם לעליות מחירים מוגברות, זאת במקום למתן אותן.

תגובות לקול הקורא של כחלון: ”חברות הבנייה המקומיות אינן הבעיה - אלא המבנה המעוות של שוק הנדל”ן”

היזם חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ-גלנור הבונה בערים תל אביב ורמת גן: "הישראלים אינם טיפשים. הם רוצים לגור היכן שיש להם עבודה, משפחה וחברים. לדוגמא, ברמת גן כל ההתעניינות היא בקרב משפרי דיור מקומיים וכנ"ל בתל אביב. לכן על הממשלה לדאוג, לצד דירות יוקרה ודירות יקרות יחסית למעמד הבינוני בערים אלה, לקדם גם אלפי דירות קומפקטיות בנות 2 ו-2.5 חדרים לצעירים הלומדים מתגוררים בשכירות ועובדים בגוש דן

השר כחלון רוצה חברות בנייה בינ"ל; הקבלנים: מסכן 100 אלף עובדים ישראלים

היזם חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ-גלנור הבונה בערים תל אביב ורמת גן:"הישראלים אינם טיפשים. הם רוצים לגור היכן שיש להם עבודה, משפחה וחברים. לדוגמא, ברמת גן כל ההתעניינות היא בקרב משפרי דיור מקומיים וכנ"ל בתל אביב. לכן על הממשלה לדאוג, לצד דירות יוקרה ודירות יקרות יחסית למעמד הבינוני בערים אלה, לקדם גם אלפי דירות קומפקטיות בנות 2 ו-2.5 חדרים לצעירים הלומדים מתגוררים בשכירות ועובדים בגוש דן. אז מה יועילו חכמים בתקנתם לייבא חברות בנייה זרות, אם בינתיים הם אינם דואגים למשל, להסב משבצות קרקע פנויות או בעלות יויעוד אחר שלא מומש למטרה זו? האם במדינות רווחה דוגמת סקנדינביה או הולנד נבנות רבבות דירות כאלה מידי שנה, מה רע לצעירים הישראלים שייבנו עבורם דירות בנות 50 מ"ר, למשל, בסטנדרנט  בסיסי ובעלות של לא יותר ממיליון עד 1.2 מיליון שקלים, ובמרחק של הליכה או נסיעה על אופניים מחוף הים, תיאטרון הבימה או מתחם הבורסה ברמת גן?!"

"עד שלא ישחררו קרקעות המצב לא ישתנה"

חיים מאירוביץ', מבעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור. לדבריו, "באזור גוש דן לבדו ניתן לקדם כ-300 אלף יחידות דיור באמצעות פינוי-בינוי ותמ"א 38. זה עדיף על פני ". שפיכת מיליארדים בהקמת ערים ושכונות ענק חדשות

רחוב המעגל 44 ברמת גן

סיפור בעלי הדירות: "התחלנו לקדם תמ"א 38 רגיל, עם תוספת בנייה, אבל אני התנגדתי כי הייתי בעד הריסה ובנייה", מספר הרצל, בעל דירה בבניין, "ובסופו של דבר אושרה תמ"א 38 הרחסה ובנייה. לקח זמן לסגור את כל הדברים - חניה, מ"ר תמורה, מפרט וכד'

יזם הנדל"ן מגבעת שמואל מתחפש לליצן כל השנה

להיות ליצן זה עסק רציני למדי, בטח כאשר מדובר ב'ליצן רפואי'. עבור חיים מאירוביץ, יזם נדל״ן מגבעת שמואל' ודומיו שבחרו להתנדב ולתת מעצמם, מדובר במסירות אין קץ, מלווה בהרבה אחריות, רחוק מאוד מתחפושת הליצן המסורתית בחג הפורים

נחלת עילית ראשון לציון: העירייה אישרה הקמת שכונה חדשה עם 3,500 יח"ד

היזם חיים מאירוביץ', בעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור אומר כי לנוכח המציאות העגומה של המחסור ההולך וגדל במספר הדירות בשוק, כל נושא ההתחדשות העירונית בכלל ופינוי-בינוי בפרט חייב לעלות מדרגה ולקבל תאוצה.

”רק פינוי-בינוי ותמ”א יסייעו לצאת ממצוקת הדיור”

היזם חיים מאירוביץ’, בעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור, אומר כי לנוכח המציאות העגומה של המחסור ההולך וגדל במספר הדירות בשוק, כל נושא ההתחדשות העירונית בכלל ופינוי-בינוי בפרט חייב לעלות מדרגה ולקבל תאוצה.

שכונה החדשה "נחלת עילית" בראשון לציון ברמת אליהו בהליך של בינוי־פינוי־בינוי

היזם חיים מאירוביץ', בעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור אומר כי לנוכח המציאות העגומה של המחסור ההולך וגדל במספר הדירות בשוק, כל נושא ההתחדשות העירונית בכלל ופינוי-בינוי בפרט חייב לעלות מדרגה ולקבל תאוצה.

התחדשות עירונית בבירה- אין זו אגדה!

חיים מאירוביץ', מבעלי קבוצת מאירוביץ' -גלנור, אומר כי חבל שממשלת ישראל שחרטה על דגלה עוד ב-2005 את נושא קידום התמ"א 38 ובד בבד פינוי-בינוי, הותירה את הנושא בתוך וואקום.

הופקדה תוכנית מתאר ל- 10 אלף דירות חדשות בעיר הצפופה ביותר בארץ

חיים מאירוביץ', מבעלי קבוצת מאירוביץ' גלנור: "כחבר באיגוד הקבלנים של רמת-גן, גבעתיים ובני ברק וכמי שחבר למקם את משרדו במתחם הBBC אני רואה בכך צעד מתבקש לחיזוק ושדרוג האזור. יחד עם זאת שומה על עיריית בני ברק ומקבלי החלטות לשדרג את תשתיות החנייה והשאטלים לרכבת באזור, זאת על מנת להתאים אותם למציאות החדשה.

ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בתגובה לאישור תוכנית המתאר החדשה בבני ברק

חיים מאירוביץ', מבעלי קבוצת מאירוביץ' גלנור: "כחבר באיגוד הקבלנים של רמת-גן, גבעתיים ובני ברק וכמי שחבר למקם את משרדו במתחם הBBC אני רואה בכך צעד מתבקש לחיזוק ושדרוג האיזור. יחד עם זאת שומה על עיריית בני ברק ומקבלי החלטות לשדרג את תשתיות החנייה והשאטלים לרכבת באיזור, זאת על מנת להתאים אותם למציאות החדשה.

10,000 יחידות דיור ייבנו בבני ברק

מומחים בתחומי הנדל"ן- ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי מקרקעין בארץ; אדריכל עדן בר, מבעלי "בר לוי אדריכלים"; חיים מאירוביץ, חבר באיגוד הקבלנים של רמת-גן, גבעתיים ובני ברק וגב' שיר הספרי, מומחית למיתוג ערים, מדגישים כי מדובר בתכנית מתאר רבת- חשיבות של תוספת 10,000 יחידות בשכונה ירוקה ובמיקום אטרקטיבי בסמוך לנחל הירקון, ובשילוב פארק העסקים הענק שבמתחם ה- BBC, כל אלו יביאו למציאות עירונית חדשה ולדרמה מבחינת מיתוגה של העיר.

”’הפיל הלבן’ - מעסקאות הנדל”ן המניב המעניינות ביותר שהיו לאחרונה”

היזם חיים מאירוביץ, מבעלי "מאירוביץ גלנור": "כשהעתקתי את משרדי החברה למגדל ב.ס.ר 3, הסמוך מאוד למרכז דן, היו לא מעט שאמרו לי שאני עושה מקח טעות וכי המיקום, בתוך העיר בני ברק, איננו משדר מספיק מיתוג ומספיק יוקרה. ואילו כיום שמחלון לשכתי, שבמרומי הקומה ה-34 אני צופה מכל עבר במנופים, כבישים,מגרשי חנייה ובתי עסק למכביר, אינני מופתע כלל ועיקר מעסקה שכזו. להערכתי, מחיר העסקה, שייראה אולי גבוה במקצת לכמה אנשי מקצוע, ייזכר בסופו של דבר כמחיר אטרקטיבי ביותר".

בתגובה לפרסום מהבוקר לפיו "הפיל הלבן", מרכז דן באיזור ה-BBC בבני ברק נמכר למשקיעים

היזם חיים מאירוביץ, מבעלי "מאירוביץ גלנור": " כשהעתקתי את משרדי החברה למגדל ב.ס.ר 3, הסמוך מאוד למרכז דן,היו לא מעט שאמרו לי שאני עושה מקח טעות וכי המיקום, בתוך העיר בני ברק, איננו משדר מספיק מיתוג ומספיק יוקרה. ואילו כיום שמחלון לשכתי, שבמרומי הקומה ה-34 אני צופה מכל עבר במנופים, כבישים,מגרשי חנייה ובתי עסק למכביר, אינני מופתע כלל ועיקר מעסקה שכזו. להערכתי, מחיר העסקה, שייראה אולי גבוה במקצת לכמה אנשי מקצוע, ייזכר בסופו של דבר כמחיר אטרקטיבי ביותר.

מחיר למשתכן מול התחדשות עירונית!

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור המתמחה בתמ"א 38 והתחדשות עירונית: "הבעיה ששכחו את התמ"א 38 שהיא הפתרון היחידי האפשרי. עם כל הכבודלמספרים המרשימיםמשל הפרוייקטים בגבעתיים ובת ים של פינוי בינוי, מי יוכל לערוב לתאריך התחלת פרוייקטים אלה ומתי בכלל הדירות יהיו בשוק? ב-2025? ומה יהיה עד אז? כולם יעמדו דום ויחכו לרבבות דירות על הנייר? לכן, רק עידוד תמ"א 38 באמצעות תוספת זכויות ליזמים ואפשרות לחבר בניינים לפרויקטים של מעין "מיני פינוי בינוי", רק הם יוכלו בפועל לקדם אלךי ואפילו רבבות דירות זמינות בגושדן. הבעיה היא שגם מחיר למשתכן שנכשל עדכה כשלון חרוץ וגם הצפי לפינוי בינוי מעכבים את התמ"א".

מאבק איתנים: מחיר למשתכן מול התחדשות עירונית

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור המתמחה בתמ"א 38 והתחדשות עירונית: "הבעיה ששכחו את התמ"א 38 שהיא הפתרון היחידי האפשרי. עם כל הכבודלמספרים המרשימיםשל הפרויקטים בגבעתיים ובת ים של פינוי בינוי, מי יוכל לערוב לתאריך התחלת פרוייקטים אלה ומתי בכלל הדירות יהיו בשוק? ב-2025? ומה יהיה עד אז? כולם יעמדו דום ויחכו לרבבות דירות על הנייר?

מהפך: תותר בניה 100 מטר מהים

הקבלן הוותיק ראול סרוגו, האמור להבחר ב-2019 לנשיא ב התאחדות בוני הארץ, אמר כי זוהי החלטה אמימה ונכונה, והוא מברך עליה. היו"ר לשעבר של לשכת שמאי מקרקעין ארז כהן והיזם חיים מאירוביץ אמרו, כי ההחלטה היא בבחינת מעט מדי ומאוחר מדי.

מאבק איתנים >> מחיר למשתכן מול התחדשות עירונית!

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור המתמחה בתמ"א 38 והתחדשות עירונית: "הבעיה ששכחו את התמ"א 38 שהיא הפתרון היחידי האפשרי. עם כל הכבוד למספרים המרשימים של הפרויקטים בגבעתיים ובת ים של פינוי בינוי, מי יוכל לערוב לתאריך התחלת פרוייקטים אלה ומתי בכלל הדירות יהיו בשוק? ב-2025? ומה יהיה עד אז? כולם יעמדו דום ויחכו לרבבות דירות על הנייר? לכן, רק עידוד תמ"א 38 באמצעות תוספת זכויות ליזמים ואפשרות לחבר בניינים לפרויקטים של מעין "מיני פינוי בינוי", רק הם יוכלו בפועל לקדם אלךי ואפילו רבבות דירות זמינות בגושדן.

”העשור האבוד של תמ”א 38 יימשך גם לאחר אישור הפרשנות המרחיבה”

היזם חיים מאירוביץ’, מבעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור, המתמחה בהתחדשות עירונית: "היתה לממשלת ישראל הזדמנות פז להפוך את התמ"א 38 למנוף אדיר לקידום רבבות דירות מידי שנה באיזור הביקוש, זאת באמצעות קידום מבננים (חיבור מקבץ בניינים) שיהוו מסלול מהיר בפועל של פינוי בינוי. מחישוב שערכה המחלקה הכלכלית במשרדי, רק בערים תל אביב, רמת גן וגבעתיים לבדן, אפשר היה לקדם בטווח של 5 שנים כ-30 אלף(!) יחידות דיור באופן שכזה, כלומר ממוצע של כששת אלפים לשנה, מה שיהווה תוספת דירות קריטית באיזור הביקוש בפרט ולשוק הדיור בכלל. עדיין לא מאוחר".

מומחים בתגובה על ירידה במכירות הדירות: שוק הדיור הגיע למצב של ”בונקר קפוא”

חיים מאירוביץ’ מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור: "כל עוד התחדשות עירונית תמשיך להיות "שחקן ספסל" שמכניסים אותו למשחק רק ב"זמן פציעות", יימשך המצב של מחסור כבד בדירות מחד גיסא ומאידך גיסא פחות עסקאות כי היכולת שבידי הציבור לרכוש דירות, קטנה והולכת. לכן, הישועה תוכל להגיע אך ורק מהכיוון של התחדשות עירונית. ומחישוב שערכנו במשרדנו, בגוש דן לבדו, ניתן לקדם במשך עשור לא פחות מ-285 אלף יחידות דיור, הן במסגרת פינוי בינוי והן תמ"א 38. הכדור בידי הממשלה. רק קריאת תיעדוף לנושא זה, תוכל לשנות את המצב."

העשור האבוד בו הפכה תמ"א 38 לתכנית לעשירים בלבד

חיים מאירוביץ', בעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור המתמחה בהתחדשות עירונית על עשור להחלטת הממשלה על תמ"א 38; התכנון המקורי ואיפה התכנית היום

תגובה להחלטה של שר האוצר כחלון לאפשר לכל הזוגות הצעירים לזכות בדירה במסגרת מחיר למשתכן ללא הגרלה

היזם חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ-גלנור: "זוהי מכת בכורות שתכניס את נושא ההתחדשות העירונית לארון מתים"

אחרי עלייה של 8% בשנה: האם מחירי הדיור בישראל ימשיכו לעלות?

גם היזם חיים מאירוביץ', מבעלי קב' מאירוביץ' גלנור, אומר שצעדי הממשלה לא צפויים להוריד את מחירי הדיור בעתיד הקרוב. לדבריו, הפתרון נעוץ בשני מהלכים עיקריים. האחד- הגדלת היצע הקרקע באופן מהיר ומשמעותי, והשני - גיבוש תכנית התחדשות עירונית גדולה, כלל ארצית.
לדברי מאירוביץ', גם אם מימוש התכנית הזאת ידרוש זמן רב, הרי שעצם גיבושה יגרום לציבור להבין מהו הכיוון של מדיניות הממשלה, וירגיע פסיכולוגית את קהל רוכשי הדירות.
בהתייחס ליוזמת האוצר למסות בעלי דירה שלישית להשכרה, מסכימים בוגין ומאירוביץ' שמדובר ברעיון גרוע, שכבר החל לפגוע בשוכרי הדירות. בוגין מציינת, שבעלי דירות כבר החלו להודיע לשוכרים על התייקרות צפויה, ומדגישה שברעיון יש פגם מהותי משום שהוא מתייחס למספר הדירות של המשכיר ולא לשווי הדירות. לדברי מאירוביץ', הוא עדיין מקבל פניות בדבר רכישת דירות להשקעה, כשהרוכשים הפוטנציאליים מבהירים לו שהוצאות המיסוי יגולגלו על השוכרים.

אחרי עלייה של 8% בשנה: האם מחירי הדיור בישראל ימשיכו לעלות?

גם היזם חיים מאירוביץ', מבעלי קב' מאירוביץ' גלנור, אומר שצעדי הממשלה לא צפויים להוריד את מחירי הדיור בעתיד הקרוב. לדבריו, הפתרון נעוץ בשני מהלכים עיקריים. האחד- הגדלת היצע הקרקע באופן מהיר ומשמעותי, והשני - גיבוש תכנית התחדשות עירונית גדולה, כלל ארצית.

רמת גן מעלה השחר

"בארץ יש סיכון ממשי לפגיעה בבנייני מגורים"

"אין כל הבדל בסטטיסטיקה המפחידה בין איטליה הרחוקה לבין השבר הסורי-אפריקני בישראל", מזהיר חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור.

למה החלק החדש של אמטריצ'ה לא נפגע כלל ואיך זה צריך להשפיע על בית שאן וטבריה

הקבלן כמאל שגראווי, מומחה לשימור מבנים והיזם חיים מאירוביץ' מומחה להתחדשות עירונית: העובדה שחלק חדש בעירייה אמטריצ'ה לא נפגעה כלל ורק החלק העתיק נהרס מלמדת על ההבדל הקריטי על חיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38 בכל רחבי מדינת ישראל, קל וחומר באיזור השבר הסורי אפריקני,לבין המצב הנוכחי שבו, במקרה של רעידת אדמה כוללת,מירב הבניינים בשבר הסורי אפריקני (טבריה,בית שאן וכו', ובכלל) עלולים להיהרס על יושביהם במקרה של רעידת אדמה.

"בארץ יש סיכון ממשי לפגיעה בבנייני מגורים"

"אין כל הבדל בסטטיסטיקה המפחידה בין איטליה הרחוקה לבין השבר הסורי-אפריקני בישראל", מזהיר חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור. לדבריו, "מדי 100 שנה לערך אירעו רעידות אדמה קטלניות שהחריבו לסירוגין את טבריה, בית שאן, צפת, רמלה ועוד. לשם כך נועדה תמ"א 38, אבל מאז שהוכרזה ב-2005 נוספו, לצערנו, רק אלפי דירות בודדות, רובן הגדול בגוש דן, היכן שערכי הקרקע והדירות גבוהים יחסית".

דו"ח מנהל תכנון על 172 יחידות דיור – דו"ח להלהלנד

חיים מאירוביץ',מבעלי קבוצת מאירוביץ' גלנור: ממשלת ישראל שופכת מיליארדים על ערים בשכונות חדשות, זאת שעה שבמרכזי הערים הוותיקות בכלל, וגוש דן בפרט, ניתן בנקל לקבל רבבות רבות של דירות בעלות פחותה בהרבה וחיסכון משמעותי ביותר גם ביוממות נשיאה מיותרות בערים בפריפריה במקומות עבודה במרכז. לדוגמא, מחישוב שערכנו, רק בעיר תל-אביב ניתן לקדם כ-60-70 אלף יחידות דיור חדשות באיזורים וותיקים ובהליכים מהירים. לתשומת לב לכותבי הדו"ח הנכבדים במנהל התיכנון.

“הסכמי הגג יקברו את ההתחדשות העירונית”

היזם חיים מאירוביץ,
מנכ״ל קבוצת מאירוביץ־גלנור המתמחה בהתחדשות עירונית,טוען שבמקום ההסכמים הבומבסטיים היה די להגדיל את יחס הדירות החדשות שמוענקות ליזמים בפריפריה. "במקום ללכת על הסכמי גג, היתה לממשלת ישראל הזדמנות פז לקבוע קריטריונים חדשים להתחדשות עירונית בפריפריה", הוא מציין בתסכול.

הלקח האיטלקי: למגן בתים מפני רעידת אדמה

קשה היה להישאר אדישים מול המראות
הקשים שניגלו באוגוסט באמטריצה, עיירה איטלקית עתיקה במפגש המחוזות לאציו ואברוצו, שנהפכה בתוך שניות מעטות מפנינת תיירות יפהפייה לעיי חורבות. אבל שימו לב לנקודה המעניינת ביותר: רק חלקה העתיק של העיירה נחרב. החלק החדש, שמוגן מפני רעידות אדמה, כמעט שלא נפגע.

הסכמי הגג: המדינה הבטיחה מאות אלפי דירות - אך הכל תקוע

היזם חיים מאירוביץ, מנכ"ל קבוצת מאירוביץ-גלנור המתמחה בהתחדשות עירונית, טוען שבמקום ההסכמים הבומבסטיים היה די להגדיל את יחס הדירות החדשות שמוענקות ליזמים בפריפריה. "במקום ללכת על הסכמי גג, היתה לממשלת ישראל הזדמנות פז לקבוע קריטריונים חדשים להתחדשות עירונית בפריפריה", הוא מציין בתסכול.

הסכמי הגג: המציאות העגומה טופחת עלפני הממשלה

היזם חיים מאירוביץ. מנכ"ל קבוצת מאירוביץ גלנור המתמחה בהתחדשות עירונית, טוען שבמקום ההסכמים הבומבסטים היה די להגדיל את יחס הדירות החדשות שמוענקות ליזמים בפריפריה. "במקום ללכת על הסכמי גג, היתה לממשלת ישראל הזדמנות פז לקבוע קריטריונים חדשים להתחדשות עירונית בפריפריה." הוא מציין בתסכול.

הלקח האיטלקי: למגן בתים מפני רעידת אדמה

אמטריצה נהפכה בתוך שניות מפנינת תיירות לעיי חורבות - אך החלק החדש, שמוגן מפני רעידות אדמה, כמעט שלא נפגע

הסכמי הגג: המדינה הבטיחה מאות אלפי דירות - אך הכול תקוע

היזם חיים מאירוביץ,
מנכ״ל קבוצת מאירוביץ־גלנור המתמחה בהתחדשות עירונית,טוען שבמקום ההסכמים הבומבסטיים היה די להגדיל את יחס הדירות החדשות שמוענקות ליזמים בפריפריה. "במקום ללכת על הסכמי גג, היתה לממשלת ישראל הזדמנות פז לקבוע קריטריונים חדשים להתחדשות עירונית בפריפריה", הוא מציין בתסכול.

לקראת הדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה: האם שדרוג התמ”א 38/2 הוא הפתרון הנכון?

בעד ההצעה - חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור: "ההצעה של קבינט הדיור בראשות אביגדור יצחקי היא סוף סוף טובה. היא תגדיל פי 3 את זכויות היזמים בתמ"א 38/2 ותאפשר בפועל פינוי בינוי נקודתי והקמת בניינים גבוהים למגורים במרכזי ערים ובשכונות ותיקות, מה שיאפשר מיצוי זכויות הבנייה וקידום אלפים רבים של יחידות דיור לשנה במסגרת זו. גם העובדה שיזמים ייהנו מפטור במס שבח על תוספת זכויות הבנייה הינה חכמה והגיונית ותעודד יזמים רבים לקדם תכניות כאלה.

יו”ר ועדת הרפורמות: בניית דירה בהתחדשות עירונית עולה למדינה 25 אלף שקל

לסיכום אמרה השמאית נחמה בוגין כי "הבלבלה בתחום התמ"א היא כללית והיא אצל כולם. המדינה פתאום באה עם ’הברקה’ של תוספת 300% וזורקים עוד חצי שנה לפח, ולכן המנהיגות המקומית מקבלת משמעות גדולה יותר. בחלק מהמקרים אני הייתי מתוסכלת". חיים מאירוביץ’, בעלים של קובצת מאירוביץ’-גלנור, הוסיף כי "כדאי לחשוב כיצד מגדלים את זכויות הבנייה בעיר. יש פרויקטים היום תקועים בגלל חוסר כדאיות כלכלית, וזה גורם לאנשים מבוגרים לגור בקומה שלישית ללא מעלית".

"בשנת 2018 למעלה מ-20% מהתחלות הבנייה בישראל יהיו בהתחדשות עירונית"

על פי חיים מאירוביץ, בעלים קבוצת מאירוביץ' ישנו "קושי בסגירת עסקאות כשם שישנה אי וודאות, אך בחודשים האחרונים יש אור בקצה המנהרה וגמישות לקראת היזמים. כמו כן, פעם בחודש היזמים נפגשים עם מהנדסת העיר ונקווה שנמשיך ככה ונפתח את המחסום שיש בעיר".

מומחים על התמ”א החדשה: ”ההצעה להוסיף 3.5 קומות נכונה ומבורכת”

לדברי היזם חיים מאירוביץ’, מבעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור המתמחה ההתחדשות עירונית: "ההצעה להוסיף 3.5 קומות נכונה ומבורכת, בהנחה ובתנאי שמקבלים את הזכויות בנוסף לזכויות התב"ע".

הקשר הגורדי בין רעידת האדמה מספר 2 באיטליה

חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ-גלנור:"מי שסבור שיש אלטרנטיבה לתמא 38 טועה טעות מרה והאחריות במקרה של חלילה רעידת אדמה תהיה גם על ממשלת ישראל, אולם גם על ראשי העיריות שעוצמים את העיניים ומתעלמים במובהק מהסטטיסטיקה המדברת על רעידת אדמה כוללת מידי 100 שנה. רק תמא 38 יכולה לתת תשובה מהירה וכוללת לתרחיש אימים שכזה ומי שטוען אחרת, אינו יודע מה הוא שח. אני דורש, מיידית, הקמת מטרה חירום לאומי בשיתוף נציגי ממשלה והעיריות למיפוי וסימון מאות אלפי בניינים המיועדים לתמא 38!"

”ענף הבנייה בישראל מפגר בעשרות שנים לעומת העולם”

היזם חיים מאירוביץ, בעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור, מסר היום בתגובה לתאונות העבודה הקשות שהיו הבוקר והדיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת:

"טוב עשה קול ישראל כשהעלה לראש מהדורות החדשות הבוקר לא את הבחירות בארצות הברית ולא את המאבק על תאגיד השידור החדש, אלא נושא איזוטרי, כביכול, של שתי תאונות עבודה נוספות שהתרחשו הבוקר ובהן נפצעו כמה וכמה פועלים, חלקם קשה. העיתוי, בדיוק כשוועדת העבודה והרווחה של הכנסת דנה בנושא, היא באופן פרדוקסאלי מצוין.

יזמים: קשר גורדי בין רעידת האדמה מס’ 2 באיטליה לנפילת תמא 38 בין הכסאות

חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ-גלנור: "מי שסבור שיש אלטרנטיבה לתמא 38 טועה טעות מרה והאחריות במקרה של חלילה רעידת אדמה תהיה גם על ממשלת ישראל, אולם גם על ראשי העיריות שעוצמים את העיניים ומתעלמים במובהק מהסטטיסטיקה המדברת על רעידת אדמה כוללת מדי 100 שנה. רק תמא 38 יכולה לתת תשובה מהירה וכוללת לתרחיש אימים שכזה ומי שטוען אחרת, אינו יודע מה הוא שח. אני דורש, מיידית, הקמת מטרה חירום לאומי (1456↑0.55%) בשיתוף נציגי ממשלה והעיריות למיפוי וסימון מאות אלפי בניינים המיועדים לתמא 38!".

הקשר הגורדי בין רעידת האדמה מספר 2 באיטליה

חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ-גלנור:"מי שסבור שיש אלטרנטיבה לתמא 38 טועה טעות מרה והאחריות במקרה של חלילה רעידת אדמה תהיה גם על ממשלת ישראל, אולם גם על ראשי העיריות שעוצמים את העיניים ומתעלמים במובהק מהסטטיסטיקה המדברת על רעידת אדמה כוללת מידי 100 שנה. רק תמא 38 יכולה לתת תשובה מהירה וכוללת לתרחיש אימים שכזה ומי שטוען אחרת, אינו יודע מה הוא שח. אני דורש, מיידית, הקמת מטרה חירום לאומי בשיתוף נציגי ממשלה והעיריות למיפוי וסימון מאות אלפי בניינים המיועדים לתמא 38!"

התיקון החדש לתמ"א 38: "זו לא מהפכה"

חיים מאירוביץ', מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור, סבור כי ההחלטה היא בבחינת "מעט מדי ומאוחר מדי, לאחר למעלה מ-11 שנה". לדבריו, "הייתי מצפה אחרי כל כך הרבה זמן שיושבים על המדוכה בנושא, שיתאפשר ליזמים לאחד מקבצי בניינים הסמוכים זה לזה ולבצע בבת אחת תמ"א במאות יחידות דיור. אמנם התיקון החדש יאפשר תוספת קומות שלא הייתה קודם לכן, אך עדיין במסגרת נקודתית של בניין אחד בלבד. זה שיפור מסוים, אבל בהחלט לא מהפכה".

ארז כהן: ”צעד בכיוון הנכון; ניתן יהיה להוסיף אלפי יחידות דיור חדשות לשוק הדיור מדי שנה”

חיים מאירוביץ’ מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור, מסר כי "סורי,אבל זה מעט מדי ומאוחר מדי לאחר למעלה מ11 שנה של תמ"א 38. הייתי מצפה, אחרי כל כך הרבה זמן שיושבים על המדוכה בנושא זה, שייתאפשר ליזמים לאחד מקבצי בניינים, הסמוכים זה לזה ולבצע בבת אחת תמ"א במאות יחידות דיור. אמנם התיקון החדש יאפשר תוספת קומות שחא הייתה קודם לכן, אולם עדיין במסגרת נקודתית של בניין אחד בלבד. זה אמנם שיפור מסויים, אבל בהחלט לא מהפכה."

ארז כהן: שוק הדיור בקיפאון פסגות בהתייחס לנתוני הלמס מעכשיו על ירידה תלולה במכירת דירות בספטמבר

חיים מאירוביץ, קבוצת מאירוביץ גלנור:"זה הזמן לקדם רבבות דירות במסגרת תמא 38.
השוק סובל מצד אחד מעודף ביקוש על פני היצע ומצד שני מדובר בעיקר בביקושים
כבושים כי פשוט אין מספיק דירות באיזור הביקוש. רק הרחבה ניכרת של זכויות התמא
תייצר את התפנית !!!

קריסת החניון – זרקור על ענף הבנייה בישראל

חיים מאירוביץ, מנכ"ל ומבעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור, המתמחה בהתחדשות עירונית: "על אף האסון הכבד של קריסת החניון, אנו צריכים וחייבים לשמור על פרופורציות נכונות. במדינת ישראל נבנים מדי שנה רבבות יחידות דיור למגורים ומאות אלפי מ"ר של נדל"ן למגורים מסחר, משרדים וחניונים. בהשוואה סטטיסטית למה שקורה במדינות רבות אחרות בעולם במערבי ובכלל, ישראל אמנם אינה נמצאת בצמרת אך גם לא בתחתית הרשימה של מדינות בעלות אחוז תאונות עבודה הגבוה ביותר. כמי שנמצא בהליכי קבלת החלטות בארגון הקבלנים, כיזם בתחום ההתחדשות עירונית וכמי שמכיר אישית מאות קבלנים ויזמים, אני חייב לציין שרובם ככולם מקפידים מאוד על נושא הבטיחות.

בני ברק בלי השגחה: אם תרצי שאקנה לך את העיר בשחור

מספר היזם חיים מאירוביץ', שאביו שמואל שימש יו"ר איגוד הקבלנים של בני ברק וכיום הוא בעליו של משרד תיווך בעיר. "זה מוביל לכך שזוגות צעירים גרים בדירות מחולקות עד שיש להם שניים־שלושה ילדים. יש זוגות ששוכרים ב־1,500–2,000 שקל מחסנים של 15–20 מ"ר שהוסבו לחדר שינה, מטבח ומקלחת. הם מוכנים לגור ככה כדי להיות קרובים להורים ולרבי, ורק כשהמשפחה גדלה הם עוזבים בלית ברירה את העיר".

אלעזר לוין News1.co.il | תגובות הצטרפות ל- VIP ראש עיריית בת-ים: "האיחוד - אסון"

יזמים וקבלנים חלוקים בדעותיהם. הקבלן חיים מאירוביץ', לדוגמה, מתנגד לאיחוד. ההחלטה היא בידי שר הפנים אריה דרעי, וייתכן שהנושא אף יובא לדיון בממשלה.

”האיחוד עם ת”א יעצור את ההתחדשות העירונית בבת ים”

היזם חיים מאירוביץ’, בעלי "מאירוביץ’-גלנור" ומומחה להתחדשות עירונית: "מדיניות עיריית תל אביב מנוגדת בתכלית הניגוד לתהליכים החיוביים הקורים היום בבת-ים בתחום ההתחדשות העירונית ולכן האיחוד רק יעצור אותם ומוטב לבטל גזירה זו עוד לפני שיצאה בכלל לאוויר העולם".

תגובות לנתוני הלמ"ס- עלייה במחירי הדיור ב-10 אחוזים וירידה במכירת דירות ב-10 אחוזים

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור: "קריסת שוק הדיור הינה תוצאה ישירה של הזנחת ההתחדשות העירונית ובראש וראשונה תמ"א 38 שיכלה בהחלט לייצר כבר בשנים האחרונות תוספת נכבדה של כ-10 אלפי דירות לשנה, מה שהיה גם מעיר את השוק וגם בולם את עליות המחירים. זה עדיין לא מאוחר אבל הכדור בידי מטה הדיור במשרד האוצר!'

ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, בתגובה חריפה לביטול פינוי שדה דב

לעומת ארז כהן, היזם חיים מאירוביץ' בעלי קבוצת מאירוביץ'-גלנור מומחה להתחדשות עירונית, סבור שההחלטה לבטל את פינוי שדה דב דווקא נכונה מאד: "טענתי כל הזמן ואני טוען היום ביתר תוקף שזו העת לקדם התחדשות עירונית כוללת בתל-אביב וביתר ערי גוש-דן. אין צורך כלל ועיקר לפנות את שדה דב בשביל לקדם רבבות יחידות דיור נוספות בעיר תל-אביב ושכנותיה. לחלוטין ניתן ואפשר לקדם רבבות יחידות דיור אלה במסגרת הן תמ"א 38 והן באמצעות פינוי-בינוי.

”ביטול פינוי שדה דב - שירות דב לשוק הדיור”

לעומת ארז כהן, היזם חיים מאירוביץ’, בעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור ומומחה להתחדשות עירונית, סבור שההחלטה לבטל את פינוי שדה דב דווקא נכונה מאד: "טענתי כל הזמן ואני טוען היום ביתר תוקף שזו העת לקדם התחדשות עירונית כוללת בתל-אביב וביתר ערי גוש-דן. אין צורך כלל ועיקר לפנות את שדה דב בשביל לקדם רבבות יחידות דיור נוספות בעיר תל-אביב ושכנותיה. לחלוטין ניתן ואפשר לקדם רבבות יחידות דיור אלה במסגרת הן תמ"א 38 והן באמצעות פינוי-בינוי. אני מצפה מאביגדור יצחקי, שבתיאום עם רון חולדאי ויתר ראשי ערי גוש דן, ישב על תכנית התחדשות עירונית כוללת מיידית, כחלופה לפינוי המיותר של שדה דב".

”קריסת שוק הדיור היא תוצאה ישירה של הזנחת ההתחדשות העירונית”

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור: "קריסת שוק הדיור הינה תוצאה ישירה של הזנחת ההתחדשות העירונית ובראש וראשונה תמ"א 38 שיכלה בהחלט לייצר כבר בשנים האחרונות תוספת נכבדה של כ-10 אלפי דירות לשנה, מה שהיה גם מעיר את השוק וגם בולם את עליות המחירים. זה עדיין לא מאוחר אבל הכדור בידי מטה הדיור במשרד האוצר".

תגובות להחלטת הממשלה לרכוש במיליארדים 1000 דירות במסגרת דיור ציבורי

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור, מומחים להתחדשות עירונית:"זוהי הודאה רבתי של הממשלה בכך שחסרות בשוק הדיור רבבות דירות זמינות באיזור הביקוש. לכן צו השעה הינו לייצר רבבות דירות אלה באמצעות הפתרון האפשרי היחידי, התחדשות עירונית. ומכיוון שהליכי הפינוי בינוי ארוכים וסיזיפיים, אין ברירה אלא לייצר אותן באמצעות הרחבה ניכרת של הזכויות לתמ"א 38, הוספת קומות, חיבור גושים וחלקות ויצירת מבננים גדולים ומשמעותיים, ובראש וראשונה בתל אביב וגוש דן, היכן שהרוב המכריע של הרוכשים מבקשים להתגורר".

”הסכם הממשלה עם עמידר - לעג לרש”

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור, מומחים להתחדשות עירונית: "זוהי הודאה רבתי של הממשלה בכך שחסרות בשוק הדיור רבבות דירות זמינות באיזור הביקוש. לכן צו השעה הינו לייצר רבבות דירות אלה באמצעות הפתרון האפשרי היחידי, התחדשות עירונית. ומכיוון שהליכי הפינוי בינוי ארוכים וסיזיפיים, אין ברירה אלא לייצר אותן באמצעות הרחבה ניכרת של הזכויות לתמ"א 38, הוספת קומות, חיבור גושים וחלקות ויצירת מבננים גדולים ומשמעותיים, ובראש וראשונה בתל אביב וגוש דן, היכן שהרוב המכריע של הרוכשים מבקשים להתגורר".

מה צפוי לשנת 2017 בשוק הדיור?

היזם חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור:"השנה האחרונה, 2016, התאפיינה בפספוס רבתי של הפוטנציאל הגלום בתמא 38. ההחלטה על תמא 38/3א של מטה הדיור בממשלה שהתקבלה לקראת סוף השנה, היתה בבחינת "מעט מידי ומאוחר מידי", ורק יצרה אכזבה ובלבול בשוק, וחילוקי דיעות קשים ביותר בין העיריות לבין היזמים. חשוב להדגיש שהתמא 38, גם אם נולדה מתוך כוונה למגן את בנייני ישראל כנגד רעידות אדמה, מהווה מכשיר יעיל ביותר לקידום מהיר של רבבות יחידות דיור חדשות, ובמיוחד באיזור הביקוש, היכן שהקרקע יקרה מאוד. מדובר אם כן בהחמצה כפולה: גם אפשרות לייצר היצע דיור מיידי ובכך להרגיע את השוק ולייצב את רמות המחירים, וגם במיצוי זכויות הבנייה היקרות מפז שאינן מנוצלות. אני צופה, לצערי, שכל עוד החלטה בעניין זה לא תתקבל, רמות המחירים, ובמיוחד בגוש דן רבתי ומרכז הארץ, ימשיכו גם בשנה הקרובה לשעוט קדימה".

מומחים צופים המשך עלייה במחירי הדיור גם ב-2017 - שנה 12 ברציפות

היזם חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור: "השנה האחרונה, 2016, התאפיינה בפספוס רבתי של הפוטנציאל הגלום בתמא 38. ההחלטה על תמא 38/3א של מטה הדיור בממשלה שהתקבלה לקראת סוף השנה, היתה בבחינת "מעט מדי ומאוחר מדי", ורק יצרה אכזבה ובלבול בשוק, וחילוקי דיעות קשים ביותר בין העיריות לבין היזמים. חשוב להדגיש שהתמא 38, גם אם נולדה מתוך כוונה למגן את בנייני ישראל כנגד רעידות אדמה, מהווה מכשיר יעיל ביותר לקידום מהיר של רבבות יחידות דיור חדשות, ובמיוחד באיזור הביקוש, היכן שהקרקע יקרה מאוד.

סיכום שנה בנדל"ן: אירועים מרכזיים ב-2016

"מבנה שוק הנדל"ן בעייתי מיסודו ולכן חברות הביצוע פגיעות במיוחד", טוען היזם חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור. לשיטתו, "הארכת זמן ביצוע הפרויקטים מייקרת את העלויות, שגם כך גבוהות בעקבות כוח האדם המצומצם או התנאים שמקבלים עובדים מקצועיים מחו"ל. גם ההישענות על טכנולוגיה מיושנת משפיעה על המצב, כמו גם מדיניות האשראי הקשיחה של הבנקים".

”נתיבי איילון וכביש 531 יגדילו הביקוש לדיור באזור השרון”

היזם חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור, סבור אחרת. בסופו של דבר, הוא מסביר, ההשקעות במיליארדים בכבישים ותחבורה ב-20-30 השנה האחרונות לא קירבו כלל ועיקר את השרון לגוש דן. להיפך. הפקקים רק הולכים ומתארכים, "נתיבי איילון" פקוקים לעייפה וכך להערכתי יקרה עוד מעט גם בקטעים החדשים שנפתחים, תחנות הרכבת אינן נגישות למרבית התושבים ואחוז הנוסעים בתחבורה ציבורית נמוך מאוד ועובדה – הפער ברמות המחירים בין גוש דן לשרון לא רק שלא קטן, הוא אף גדל בשנים האחרונות. לכן, וכל עוד לא תהיה מערכת היסעים המונית משולבת, הביקושים ימשיכו להתמקד בערי גוש דן, כולל בנייה חדשה וכולל תמא 38 ופינוי בינוי.

רק התחדשות עירונית כוללת תוציא את שוק הדיור מן הבוץ

חיים מאירוביץ', מבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור וחבר הנהלת רמת-גן, גבעתיים ובני-ברק, אומר כי הגורם העיקרי לירידה במכירת דירות בחודשים האחרונים, הינה העובדה ששוק הדיור מחד גיסא התבסס יותר ויותר על תכניות נישה דוגמת מחיר למשתכן והסכמי גג, ואידך גיסא המיינסטרים של השוק מצטמק והולך.

”רק התחדשות עירונית כוללת תוציא את שוק הדיור מהבוץ”

בתגובה לנתוני האוצר על ירידה תלולה במכירת דירות בחודשים אוקטובר-נובמבר 2016 והצפי כי גם בדצמבר 2016 ובינואר 2017 מגמת הירידה תימשך, אומר היום היזם חיים מאירוביץ’, חבר הנהלת התאחדות קבלני רמת-גן גבעתיים ובני ברק ומבעלי קבוצת מאירוביץ-גלנור, כי "רק התחדשות עירונית כוללת תוציא את שוק הדיור מן הבוץ".

”הממשלה מממשת רק 1% מפוטנציאל ההתחדשות העירונית”

חיים מאירוביץ מבעלי קבוצת "מאירוביץ-גלנור": "זהו ממש טמטום. הממשלה יכלה בנקל, ובאמצעות מטה הדיור, לקדם בשנים האחרונות עשרות אלפי יחידות דיור באמצעות הכלי הכי אפקטיבי שעומד לרשותה- תמ"א 38.

”התכנית ל-2.6 מיליון יח”ד עד 2040 תושג רק באמצעות הפשרת קרקעות מאסיבית במרכז הארץ”

חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ’-גלנור: "לא ניתן בשום פנים לממש את תוכנית כחלון לקדם 2.6 מיליון דירות חדשות עד שנת 2040, ללא תוכנית לאומית מקיפה להתחדשות עירונית, שתכלול כמיליון דירות חדשות, רובן הגדול במטרופולינים של גוש דן, חיפה, ירושלים (774.9↑0%) ובאר שבע.

המומחים: תחזית שוק הדיור ל-2017

"הייתי ממליץ לקדם, ובמהירות את המכשיר היעיל הקיים, תמ"א 38. להעניק ליזמים תוספת של עוד קומות וחניות. לקצר הליכים ביורוקרטים".

חיים של שמחה ומשמעות

חיים מאירוביץ ', יזם ומנכ"ל מאירוביץ '-גלנור, אב לארבעה ילדים וסב לשני נכדים, משמש גם כחבר הנהלת איגוד הקבלנים. הוא מנהל אורח חיים לחוץ ותובעני, ומשום כך הרגיש צורך לעשות משהו אחר נוסף שייתן משמעות לחיים. בשל היותו אדם מאמין, אופטימי ומצחיק מטבעו, הוא חשב שתחום הליצנות הרפואית עשוי לעניין אותו.

מומחים על התכנית ל-10,000 יח”ד בבני ברק: תוספת של בנייה איכותית

היזם חיים מאירוביץ’: "הציבור החרדי אינו ’מאוהב’ במגדלים ומעדיף בנייה נמוכה יחסית, אולם כורח המציאות יאלץ בסופו של דבר למצות טוב יותר את זכויות הבנייה לגובה"

הופקדה תוכנית מתאר כוללת לבני ברק: תוספת משמעותית של 000,10 יחידות דיור

היזם, חיים מאירוביץ׳, חבר הנהלת איגוד קבלני רמת־גן גבעתיים בני ברק ובעלי קבוצת מאירוביץ׳ אומר: "בני ברק עוברת כבר היום מהפך דרמטי. מעיר בעלת דימוי נמוך ביותר ובעלת איזור תעשיה מיושן, הולך וצומח בה אמור העסקים מהמובילים בישראל, . כך שהתוספת המתוכננת של עוד כ־10,000 יחידות דיור איננה רק תוספת אוכלוסיה אלא גם ובעיקר תוספת איכות

התפתחות תחבורתית כמחולל שינוי בדפוסי הדיור

היזם חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור, סבור
אחרת. בסופו של דבר, הוא מסביר, ההשקעות במיליארדים בכבישים
ותחבורה בעשרים-שלושים השנים האחרונות לא קירבו כלל ועיקר
את חיפה והצפון לגוש דן ולא יצרו כל מומנטום לפינוי-בינוי.

אנשים טובים באמצע הדרך

להיות ליצן זה עסק רציני למדי,בטח כאשר מדובר בליצן רפואי׳.עבור ח״ם מאיווביץ, יזם נדל״ן 'מגבעת שמואל׳ וחמיו שנבחרו להתנדב ולתת מעצמם, מדובר במסירות אין קץ, מלווה בהרבה אחריות, רחוק מאוד מתחפושת הליצן המסורתית בחג הפורים.

יזמים: חשש מעצירת פרויקטים של תמ”א-38 לאור אישור היטל ההשבחה

היזם חיים מאירוביץ’, בעלי קבוצת מאירוביץ’ וחבר הנהלת איגוד קבלני רמת גן, גבעתיים ובני ברק: שאפו לממשלת ישראל ! ביד אחת היא מגבילה את זכויות התמ"א בעוד 2 קומות , עד 4 וחצי קומות, וביד שנייה, היא חוסמת במו ידיה את ההחלטה הזו והופכת אותה לפיאסקו. תראו לי יזם או קבלן אחד ברמת גן, גבעתיים, תל אביב ובכלל, שיהיה מוכן לשלם את ההיטלים השערורייתיים הללו.

”היטלי השבחה לתמ”א - עוד מסמר בארון הקבורה של ההתחדשות העירונית”

חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ וחבר הנהלת קבלני רמת גן, גבעתיים ובני ברק:"הממשלה כותרת במו ידיה את ההזדמנות ההיסטורית לקדם רבבות יחידות דיור, או יותר, בגוש דן, ובכלל. נתונים מהשטח מצביעים בעליל על כך שרובם ככולם של הקבלנים והיזמים יושבים על הגדר, וועדי הבתים שכל כך רוצים תמא והתחדשות עירונית מיואשים לחלוטין והתנופה שהחלה בהדרגה בשנתיים האחרונות נעצרת לחלוטין.

רק 52 אלף התחלות בנייה ב-2016- תגובות מומחים

חיים מאירוביץ',בעלי קבוצת "מאירוביץ'" וחבר הנהלת קבלני רמת גן,גבעתיים ובני ברק:"הממשלה מסתובבת כמו סביבון סביב "רצפטים" שאבד עליהם הכלח. לדוגמא,הפלונטר סביב תמ"א 38 מוכיח עד כמה הממשלה לא רצינית בכוונותיה לקדם התחדשות עירונית.

ארז כהן: ”מוקדם מידי לדבר על התקררות שוק הדיור”

חיים מאירוביץ, קבוצת מאירוביץ: "על הממשלה להחליט אחת ולתמיד האם היא רוצה או לא רוצה לקדם פתרון זמין דוגמת תמ"א 38 ולהפוך אותו למנוע לייצור עוד כ-15 אלף דירות שחסרות לשוק הדיור מידי שנה. נכון להיום שוק התמא מקרטע סביב הכמה אלפים בודדים לשנה וכעת, כחרב פיפיות, נוספו היטלי השבחה על ידי העיריות. לכן המחסור רק יחזק את המגמה של המשך עליית המחירים למרות הירידה בנטילת משכנתאות".

בשנת 2010 נרשמו □־400,52 התחלות בנייה

חיים מאירוביץ׳, בעלי קבוצת "מאירוביץ"׳ וחבר הנהלת קבלני ר״ג גבעתיים ובני ברק: "הממשלה מסתובבת כמו סביבון סביב ׳רצפטים׳ שאבד עליהם הכלח. לדוגמה,הפלונטר סביב תמ״א 38 מוכיח עד כמה הממשלה לא רצינית בכוונותיה לקדם התחדשות עירונית.

מומחים על הירידה ברכישות: שוק הדיור בהאטה רבתי ועלול להגיע למיתון

חיים מאירוביץ’, בעלי "קבוצת מאירוביץ’" המתמחה בהתחדשות עירונית ומשמש כחבר הנהלת איגוד קבלני רמת גן, גבעתיים ובני ברק: "המחדל הגדול הינו ההשענות על מחיר למשתכן והסכמי גג, זאת המקום למנף התחדשות עירונית ובמיוחד תמא 38 שיכלה להיות כלי יעיל מאוד לקידום כ-15 אלף יחידות דיור לשנה".

תגובות מומחים בהמשך לתוכנית לסבסוד ביטוח הדירה כנגד הקפאת שכירות היוצאת לדרך

חיים מאירוביץ, בעלי קבוצת מאירוביץ וחבר הנהלת התאחדות קבלני רמת גן גבעתיים ובני ברק:"אישית אני מאוד בעד הגנה על שוכרי הדירות, אולם הבעייה העיקרית נותרה בעינה, מחסור עצום של דיור באיסור הביקוש, מה שדוחף גם את מחירי השכירות כלפי מעלה. הפתרון היחידי, לטעמי, הינו הגדלה משמעותית של מלאי הדיור בערי גוש דן ואיזור הביקוש לאלתר. הדרך המיידית לכך הינה הגדלת זכויות לתמא 38 ומדיניות ליברלית הרבה יותר של העיריות שבינתיים רק מכבידות את עולן הן על היזמים והן על השוכרים. לכן הפתרון המוצע הינו בבחינת "אספירין" ומה שאנחנו צריכים זה "אנטיביוטיקה" ולכן עם כל הכבוד לרעיון הנחמד, לא הוא שייצב את מחירי השכירות!"

”כל עוד גזרת המס על דירה שלישית לא תבוטל, אין סיכוי שהקפאת דמי השכירות תצא לפועל”

חיים מאירוביץ, בעלי קבוצת מאירוביץ וחבר הנהלת התאחדות קבלני רמת גן גבעתיים ובני ברק: "אישית אני מאוד בעד הגנה על שוכרי הדירות, אולם הבעייה העיקרית נותרה בעינה, מחסור עצום של דיור באיסור הביקוש, מה שדוחף גם את מחירי השכירות כלפי מעלה. הפתרון היחידי, לטעמי, הינו הגדלה משמעותית של מלאי הדיור בערי גוש דן ואיזור הביקוש לאלתר. הדרך המיידית לכך הינה הגדלת זכויות לתמא 38 ומדיניות ליברלית הרבה יותר של העיריות שבינתיים רק מכבידות את עולן הן על היזמים והן על השוכרים. לכן הפתרון המוצע הינו בבחינת "אספירין" ומה שאנחנו צריכים זה "אנטיביוטיקה" ולכן עם כל הכבוד לרעיון הנחמד, לא הוא שייצב את מחירי השכירות!"

”אין כאן שום פתרון למגזר החרדי. העיר החדשה תהיה פאטה מורגנה במדבר”’

חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ, מומחה להתחדשות עירונית: "הפתרון המיידי: תמא 38 למגזר החרדי במרכז הארץ, במקום ’ימין ושמאל רק חול וחול’ בדרום הרחוק".

"זוהי בשורה ממש לא טובה"

חיים מאירוביץ׳, בעלי "קבוצת מאירוביץ'" המתמחה בהתחדשות עירונית ומשמש כחבר הנהלת איגוד קבלני רמת גן, גבעתיים ובני ברק: "המחדל הגדול הינו ההישענות על מחיר למשתכן והסכמי גג, זאת המקום למנף התחדשות עירונית ובמיוחד תמ״א 38 שיכלה להיות כלי יעיל מאוד לקידום כ-15 אלף יחידות דיור לשנה".

”אין כאן שום פתרון למגזר החרדי. העיר החדשה תהיה פאטה מורגנה במדבר”

חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ, מומחה להתחדשות עירונית: "הפתרון המיידי: תמא 38 למגזר החרדי במרכז הארץ, במקום ’ימין ושמאל רק חול וחול’ בדרום הרחוק".

תגובות מומחים לרעיון הקמת העיר החרדית החדשה "כסיף" בנגב

"הפתרון המיידי: תמא 38 למגזר החרדי במרכז הארץ, במקום "ימין ושמאל רק חול וחול"... בדרום הרחוק"....

עיר חרדית חדשה בנגב? הציבור החרדי רוצה להתגורר במרכז, ליד הפרנסה

חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ, מומחה להתחדשות עירונית, טוען כי "הפתרון המיידי: תמא 38 למגזר החרדי במרכז הארץ, במקום "ימין ושמאל רק חול וחול"... בדרום הרחוק"....

מומחי נדל״ן: העיר כסיף בנגב תהיה "פאטה מורגנה" במדבר

חיים מאירוביץ, הבעלים של קבוצת מאירוביץ, מומחה להתחדשות עירונית: "רק במסגרת הרחבת הזכויות לתמ״א 38 ניתן יהיה לפתור למגזר החרדי חלק נכבד מבעיות הדיור, ולשכן רבבות חרדים בערים ותיקות במרכז הארץ, היכן שיש להם פרנסה בשפע. זה נכון לערים דוגמת בני ברק ופתח תקווה שבהן לבדן קיים פוטנציאל רב ביותר לתמ״א 38 ,אבל נכון גם לערים נוספות בגוש דן וסביבותיו. לפלא בעיני מדוע הממשלה זורקת את התמ״א 38 לפתחן של העיריות, כשלכל עירייה יש מדיניות משלה. זהו פתרון נקודתי, מהיר ויעיל שאיננו כרוך כלל ועיקר בהקמת שכונות גדולות חדשות, לא כל שכן ׳מבצע לאומי׳ דוגמת הקמת עיר חדשה במרחק שעות נסיעה ארוכות ממרכז הארץ".

לרגל 50 שנה לאיחוד ירושלים: תובנות ואתגרים

היזם חיים מאירוביץ', בעלי קבוצת מאירוביץ', רואה את פני הדברים אחרת. עתידה של ירושלים, לדבריו, בשילוב תמ"א 38 הן למגורים והן לעסקים. רוב רובה של העיר, הוא מדגיש, התיישן מאוד, וזו גם סיבה לכך שמרכז ירושלים בשונה מתל אביב, נראה בעליל מיושן ולא עדכני.

יזמים בעקבות נתוני הלמ”ס: חייבים לקדם את תחום ההתחדשות העירונית

בתגובה לנתוני הלמ"ס על התחלות הבנייה בחודשים האחרונים, אומר היזם חיים מאירוביץ, בעלי קבוצת מאירוביץ, כי "שוק הדיור ללא ספק בפני פרשת דרכים. אם הממשלה לא תדחוף לאלתר עוד ועוד פרוייקטים של תמא 38 והתחדשות עירונית בכלל, השוק כולו יעמוד בפני שוקת שבורה. הבעיה העיקרית כעת איננה מחירי הדיור, אלא מחסור כבד והולך בדיור זמין והעובדה שבחודשים האחרונים אנחנו עדים לקריסה בכמות העסקאות, מעידה כאלף עדים שהתמא 38 צריכה להפוך לציר המרכזי של שוק הדיור".

להנגיש את תכנית תמא 38 לצרכיה של העיר בני ברק!

חיים מאירוביץ' חבר הנהלת איגוד קבלני רמת גן, גבעתיים ובני ברק: "כמי שפועל תחת שני כובעים, גם חבר הנהלת הקבלנים וגם יזם הפועל באיזור, אני אמנם מברך על ההחלטה, אולם כלל לא די בכך: על מנת לפתור את מצוקת הדיור הנוראה בבני ברק, שומה על הממשלה, בשיתוף עם העירייה, לקדם לאלתר תכנית התחדשות עירונית מקיפה בבני ברק.
"נכון. אין הדבר פשוט כלל ועיקר וקיימת גם בעיה חמורה של תשתיות, כבישים וחניות וגם בעיית זכויות בנייה בכלל, אולם שומה על מקבלי ההחלטות לאמץ פתרונות יצירתיים, שלא יפגעו במרקם הייחודי של העיר, אולם יעניקו פתרון דיור מיטבי. עצתי: לקחת את תכנית התמא 38 הקיימת בלאו הכי ולהנגיש אותה כהלכה לצרכים של בני ברק!".

בני ברק: תוקם שכונה של 2,000 דירות למגזר החרדי

חיים מאירוביץ’, חבר הנהלת איגוד קבלני רמת גן, גבעתיים ובני ברק: "כמי שפועל תחת שני כובעים, גם חבר הנהלת הקבלנים וגם יזם הפועל באיזור, אני אמנם מברך על ההחלטה, אולם כלל לא די בכך: על מנת לפתור את מצוקת הדיור הנוראה בבני ברק, שומה על הממשלה, בשיתוף עם העירייה, לקדם לאלתר תוכנית התחדשות עירונית מקיפה בבני ברק. נכון. אין הדבר פשוט כלל ועיקר וקיימת גם בעיה חמורה של תשתיות, כבישים וחניות וגם בעיית זכויות בנייה בכלל, אולם שומה על מקבלי ההחלטות לאמץ פתרונות יצירתיים, שלא יפגעו במרקם הייחודי של העיר, אולם יעניקו פיתרון דיור מיטבי. עצתי: לקחת את תוכנית התמא 38 הקיימת בלאו הכי ולהנגיש אותה כהלכה לצרכים של בני ברק".

ועידת הדיור והנדל"ן לצעירים 2017- תגובות מומחים

חיים מאירוביץ', חבר הנהלת קבלני רמת גן גבעתיים: "השרים כץ וגלנט אינכם מבינים שקיים כלי פשוט בתכלית לקדם כבר מחר רבבות דירות במחירים מוזלים הן באיזור הביקוש והן בפריפריה, ושמו תמ"א 38 להבדיל מפתרונות תיאורטיים שעדיין לא נוסו, התמ"א 38 פועלת בהצלחה בערים ה"יקרות" של גוש דן ובאמצעות "אפליה מתקנת", כלומר הרחבת זכויות ליזמים בערים פחות יקרות ניתן יהיה כבר מחר לדחוף מאסות אדירות של דירות שחלקן ישווקו במחירים מוזלים לזוגות צעירים? לתשומת ליבכם, רבותיי השרים!"

הנחות וריהוט במתנה: מבצעי הנדל"ן לאוגוסט

עוד ברמת גן, קבוצת מאירוביץ' בונה ומשווקת את פרויקט מעלה השחר הכולל 20 דירות בבניין בן 6 קומות. במסגרת המבצע תינתן הנחת פריסייל של 100 אלף שקל לרוכשי לשתי הדירות הראשונות בלבד. דירות 3 חדרים 74.5 מ"ר ו-5.5 מ"ר מרפסת יימכרו החל מ- 2.029 מיליון שקל במקום 2.13 מיליון שקל. תוקף המבצע עד ל-1 בספטמבר 2017. מועד איכלוס: 24 חודשים מחתימת הסכם המכר

מאירוביץ': ראשי ערים מאטים את הקצב בגלל הבחירות

חיים מאירוביץ', בן 53, מוכר כיזם נדל"ן, בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ' אבל לפני הכל הוא אבא לארבעה ילדים וסב לשלוש נכדות. מעבר לכך, מאירוביץ הוא דור שלישי לקבלני בניין והחל את פעילותו בענף בשנת 1987. בין היתר, מכהן מאירוביץ' גם כחבר הנהלה בארגון הקבלנים של מחוז דן וחבר בוועדה להתחדשות עירונית בהתאחדות בוני הארץ. בראיון ל"מגדילים" הוא אומר: "חלק מהיזמים ישרים ואמינים והתחרות מולם היא תחרות איכותית ולצערי, יש כאלו שפחות… יש קבלנים שאינם רשומים באיגוד הקבלנים ואינם עובדים בצורה מקצועית ואתית".

עבודות הבנייה בעיצומן: נמכרו 25% מהדירות בפרוייקט “מעלה השחר”

לדברי חיים מאירוביץ, בעלים ומנכ”ל קבוצת מאירוביץ’ גלנור:” רמת גן היא אחת הערים המובילות בהתחדשות עירונית. השכונות הוותיקות במרכז העיר משנות את פניהן ומאפשרות כניסה של תושבים חדשים אליהן ובכך מפיחות בהן רוח חדשה ורעננה. פרויקט מעלה השחר ממוקם באיזור שקט ופסטורלי ויחד עם זאת קרוב לרחובות מרכזיים, צירי תחבורה ציבורית, מוסדות תרבות ופנאי והשירותים הקהילתיים הדרושים לתושבים כגון גני ילדים, בתי ספר, קופות חולים וכדומה. עליות המחירים באזור המרכז בכלל וברמת גן בפרט מעידים על האטרקטיביות שלה ועל הרצון והנכונות של משפרי דיור מרמת גן ותל אביב להמשיך להתגורר במרכז הארץ בשכונות וותיקות, מבוססות עם תשתיות קיימות”.

נמכרו 25% מהדירות בפרויקט “מעלה השחר” בשכונת יד לבנים ברמת גן

עבודות הבניה בעיצומן: קבוצת הנדל”ן מאירוביץ- גלנור מעידה כי בפרויקט תמ”א 38/2 בר”ח מעלה השחר 14 ברמת גן, נמכרו כ 25% מהדירות. עבודות הבניה בפרויקט נמצאות בעיצומן.

חיים מאירוביץ הוא יזם נדל"ן בבוקר- וליצן רפואי בשנידר אחה"צ

לא רק בפורים: איש העסקים ויזם הנדל"ן חיים מאירוביץ מוצא זמן בין שלל עיסוקיו להגיע כבר 8 שנים לבית החולים שנידר בפתח תקווה, ללבוש את תחפושת הליצן ולשמח ילדים חולים."זו שליחות ומצווה גדולה וחשובה במיוחד".

ירידה של 14.1 אחוז בהתחלות בנייה

חיים מאירוביץ' בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ' – גלנור: "השר מבטיח שתכניות של האוצר יובילו לירידת מחירים בשוק הנדל"ן דבר שגורם לרוכשים להתמהמה ברכישת דירות. דבר נוסף,
הקרקעות שמצויות כיום בשוק שייכות לתוכנית המחיר למשתכן, אין קרקעות בשוק החופשי ועל כן לא נבנות דירות חדשות לשוק החופשי.
המדינה צריכה לשחרר את הקרקעות לשוק החופשי ולאפשר איזון של שוק הנדל"ן".

התחלות הבנייה: כולם התיישבו על הגדר, והשוק קפא

"המצב רק יחמיר"
לדברי חיים מאירוביץ' בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ'-גלנור, הסיבה לירידה בהתחלות הבנייה היא הבטחות שר האוצר לירידות מחירים. "הדבר גורם לרוכשים להתמהמה ברכישת דירות", הוא אומר.

בכירים בענף מספרים על משמעות חג הפסח ומברכים את עם ישראל

"חג פסח מסמל את היציאה מעבדות לחירות של עם ישראל. זהו חג בו המשפחה מתכנסת ביחד בבית באחווה, בחגיגיות בעונה של פריחה וצמיחה. זהו חג של התחדשות, חג של רעננות. כמו ביעור החמץ בחג כך עלינו לבער מקרבינו רגשות שליליים, חוסר הצלחה או קשיים להרים את הראש ולהגשים חלומותינו. אני מאחל לעם ישראל תמיד להסתכל קדימה באופטימיות ושאפתנות, לתכנן ולבנות את העתיד. שיהיה חג שמח וכשר!"

עבודות הבניה של פרויקט תמ”א ברחוב המעגל בעיצומן- נמכרו 25% מהדירות

בפרויקט נותרו למכירה דירות 3 חדרים בשטח של 74 מ”ר + 7 מ”ר מרפסת במחיר של החל 2.070 מיליון ₪. דירות 4 חדרים בשטח של 90 מ”ר+ 9 מ”ר מרפסת החל מ 2.344 מיליון ₪. דירות גן 4 חדרים בשטח של 93 מ”ר + 57 מ”ר גינה במחיר החל מ 3.128 מיליון ₪. דירות פנטהאוז 4 חדרים בשטח של 108 מ”ר עם 47 מ”ר מרפסת החל מ 4.064 מיליון ₪.

להתנות אישורי בניה להתחדשות עירונית במרכז – בבניה בפריפריה

מאת: חיים מאירוביץ', בעלים "מאירוביץ' – גלנור", הפועלת בתחום ההתחדשות העירונית

יו"ר הרשות להתחדשות עירונית, חיים אביטן הכריז לאחרונה שממשלת ישראל החליטה על אסטרטגית התחדשות עירונית כוללת בכל חלקי הארץ באמצעות קידום הסכמי גג לפרויקטים של התחדשות עירונית. כפיילוט לתוכנית, נחתם הסכם עם עיריית רמת גן לבניית 2000 יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית, בעיקר מסוג פינוי בינוי, שצפויים להיבנות תוך שנתיים באזורים צפופים ומוזנחים בעיר.

האוצר מנסה להרגיע בעקבות הירידה בהתחלות הבנייה: מותאמת לתהליכים בשוק

חיים מאירוביץ', הבעלים והמנכ"ל של קבוצת מאירוביץ' גלנור, סבור כי הסיבה לצניחה הדרסטית בהתחלות הבנייה נובעת מהבטחות שר האוצר לירידות מחירים. "השר מבטיח שתוכניות של האוצר, כגון מחיר למשתכן, יובילו לירידת מחירים בשוק הנדל"ן, דבר שגורם לרוכשים להתמהמה ברכישת דירות.

מה אומרים ראשי ארגוני הקבלנים והיזמים בעקבות רעידת האדמה?

חיים מאירוביץ' בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ' גלנור: "אזורים הרחוקים מהמרכז, כמו צפון הארץ בו הורגשה הבוקר רעידת אדמה, אינם זוכים להתייחסות מספקת של הממשלה ושל גורמים בתחום הנדל"ן בכל הנוגע למיזמי התחדשות ערונית וזאת בשל העדר תמריצים וחוסר כדאיות כלכלית. שכונות רבות בערים כמו טבריה, עפולה, צפת ועוד זקוקות להתחדשות שכן סימני הזמן ניכרים בהם ובמצבים של רעידת אדמה או סיכון בטחוני אחר, לא ישמשו מגן ראוי לדיירים. במזל, רעידת האדמה הנוכחית היתה בעוצמה חלשה ולא נגרם נזק למבנים ולא לתושבים, אבל כידוע זה עלול לקרות ויש להיערך לכך. לכן, על הממשלה להציע פתרונות ולהעלות הכדאיות של פעילות התחדשות באזורים אלו, בהם מתגוררות אוכלוסיות חלשות במבנים משנות ה- 50 הנמצאים במצב תחזוקה נוראי.

תיקון חוק דייר סרבן בהתחדשות עירונית - לקריאה שנייה ושלישית

היזם והקבלן חיים מאירוביץ', חבר בוועדה להתחדשות עירונית בהתאחדות בוני הארץ, וחבר הנהלה בארגון הקבלנים של מחוז דן: "מובנת ההחלטה לתת את התמורה לבעלי הדירות המבוגרים במועד שלפני יציאת הפרויקט לדרך על מנת להמריץ אותם לקבל החלטה בעד יציאה לדרך של הפרויקט. זאת, היות ורבים מהם מתוך חשש למצבם בתקופת הבנייה ולאור גילם המתקדם ולעתים מצבם הפיזי, הופכים אוטומטית לסרבנים. כל פעולה שתביא לכך שפחות סרבנים יהוו חסם בפני יציאה לדרך של התחדשות עירונית, היא מבורכת".

התרסקות התחלות הבנייה בכ- 30 אחוז

חיים מאירוביץ' בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ' גלנור: " הסיבה לצניחה הדרסטית בהתחלות בניה ברבעון הראשון של 2018 כפי שמפרסם הלמ"ס, היא בהבטחות השווא של שר האוצר בנוגע לירידת מחירים. השר מבטיח שתוכניות של האוצר, כגון המחיר למשתכן, יובילו לירידת מחירים בשוק הנדל"ן דבר שגורם לרוכשים להתמהמה ברכישת דירות. במקביל גורם השר ליזמים לשבת על הגדר לא לגשת למכרזים ולא להתחיל בנייה על קרקעות שברשותם. הקרקעות שמשווקות כיום על ידי מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל הכפופות לשר האוצר, כולן במסגרת תוכנית המחיר למשתכן, אין קרקעות לבנייה עבור השוק החופשי . על המדינה לשחרר בבהילות קרקעות לשוק החופשי, לאפשר ליזמים לבנות, ובכך לאשר החזרת איזון לשוק הנדל"ן ולמחירי הדירות"

תגובה לדוח הלמס

חיים מאירוביץ' בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ' גלנור: " הסיבה לצניחה הדרסטית בהתחלות בניה ברבעון הראשון של 2018 כפי שמפרסם הלמ"ס, היא בהבטחות השווא של שר האוצר בנוגע לירידת מחירים. השר מבטיח שתוכניות של האוצר, כגון המחיר למשתכן, יובילו לירידת מחירים בשוק הנדל"ן דבר שגורם לרוכשים להתמהמה ברכישת דירות.

כשהשכנים והמיקום מוּכרים: כך משווקים התחדשות עירונית

חיים מאירוביץ', בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ'-גלנור, וחבר הנהלה בארגון הקבלנים של מחוז דן ובוועדה להתחדשות עירונית בהתאחדות בוני הארץ, מסביר כי "להתחדשות עירונית יש פוטנציאל רב, שבא לידי ביטוי בכמה אלמנטים. אחד מהם הוא המיקום המהווה גם יתרון שיווקי משמעותי. פרויקטים של התחדשות עירונית מתבצעים לרוב במרכזי הערים, בעיקר במרכז הארץ, כך שמדובר במיקום מאוד אטרקטיבי, נוח, ובמקומות מסוימים גם יוקרתי, שאין בו היצע גדול של דירות חדשות.

תגובות בשוק הנדל”ן על נתוני התחלות הבנייה: ”מחזירים אותנו לנקודת תחילת משבר הדיור”

חיים מאירוביץ’, בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ’ גלנור: " הסיבה לצניחה הדרסטית בהתחלות בניה ברבעון הראשון של 2018 כפי שמפרסם הלמ"ס, היא בהבטחות השווא של שר האוצר בנוגע לירידת מחירים. השר מבטיח שתוכניות של האוצר, כגון המחיר למשתכן, יובילו לירידת מחירים בשוק הנדל"ן דבר שגורם לרוכשים להתמהמה ברכישת דירות. במקביל גורם השר ליזמים לשבת על הגדר לא לגשת למכרזים ולא להתחיל בנייה על קרקעות שברשותם. הקרקעות שמשווקות כיום על ידי מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל הכפופות לשר האוצר, כולן במסגרת תוכנית המחיר למשתכן, אין קרקעות לבנייה עבור השוק החופשי .

צריך מינהלות עירוניות בפריפריה

משרד הבינוי והשיכון פרסם לפני כשנה, קול קורא להקמת מינהלות עירוניות ברשויות המקומיות, שמטרתן לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית. במסמך שפורסם, מציע המשרד סיוע כספי בהיקף של עד 1.5 מיליון שקל לכל מינהלת, במטרה לסייע לה לספק מידע והכוונה לתושבים בהתארגנות לקראת פנייה ליזמים, וסיוע ליזמים בקידום פרויקטים במחלקות התכנון והרישוי ברשויות המקומיות.

זלזול בחיי אדם, חוסר תכנון ובירוקרטיה: החטאים של ענף הבנייה

היזם חיים מאירוביץ', מנכ"ל קבוצת מאירוביץ' גלנור, מבקש לשנות את החוק לפיו המדינה גובה על עסקאות היטל השבחה גבוה, השווה למחצית מעליית השווי של הקרקע. "גובה היטל ההשבחה כיום גורם לכך שעסקאות פשוט לא נחתמות ופרויקטים לא יוצאים לפועל, מאחר שההיטל הוא 50% מההשבחה", הוא מסביר.

היתרונות והחסרונות של תמ"א 38/1 ותמ"א 38/2 – מה עדיף?

תמ"א 38, תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, שאושרה ב 2005 ביוזמת המועצה הארצית לתכנון ובניה, היא אסופת תקנות שתפקידן העיקרי הוא להתמודד עם הסכנה של רעידת אדמה בארץ, זאת באמצעות חיזוק היסודות של הבניין או החלפתן. בעצם תמ"א 38 מאפשרת לקבל היתר בניה לחיזוק מבנה והוספת זכויות בניה ללא צורך בהכנת תכנית מפורטת על הקרקע.

21% מהתחלות הבנייה בארץ בוצעו בפרויקטים להתחדשות עירונית

חיים מאירוביץ', מנכ"ל קבוצת מאירוביץ' : " בחצי השנה האחרונה אנשים החלו להבין כי ההכרזות הרבות של משרד האוצר בנוגע להצלת הזוגות הצעירים שאינם יכולים להגיע לדירה ופתרון משבר הדיור באמצעות מכרזי מחיר למשתכן אינן מתממשות ומדובר בדיבורי סרק שאולי נועדו להנפיק לשר האוצר כותרות חיוביות אך לא באמת הביאו להבראה של השוק או שיפור מצבם של הזוגות הצעירים. הזוגות הצעירים ככל הנראה הבינו שמחיר למשתכן לא יספק עבור רובם את הפתרון וחזרו לחפש דירות גם בשוק החופשי במסגרת פרויקטים להתחדשות עירונית וביקושים מייצרים היצע ולא ההיפך.

"נתוני הלמ"ס המראים מגמת ירידה במחירי הדיור הם תעתוע"

בעקבות פרסום מדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המסכם את ממוצע העסקאות לחודשים יולי-אוגוסט עם ירידה של 0.3% במחירי הדירות לעומת חודשים יוני-יולי, אומר חיים מאירוביץ' בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ' גלנור: "הנתונים שפרסמה השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בנוגע להתחלות הבנייה גרמו לאופטימיות והתלהבות כאילו הנה הנה יורדים מחירי הדירות אולם מדובר בתעתוע".

להוציא את החלטות התכנון מידיהם של ראשי הרשויות

בשבוע הבא ילכו הבוחרים לקלפי ומערכת הבחירות המוניציפליות תגיע לשיאה. בדומה למערכת הבחירות הארצית, לתחום הנדל"ן יש משקל רב בה. כבר מספר חודשים שבערים וישובים שונים ניתן לחוש קיפאון והאטה משמעותית בקידום התחלות הבנייה בכלל ובמסגרת התחדשות עירונית בפרט. על פי התאחדות בוני הארץ, נכון לחודש אוקטובר ישנן מעל ל-14 אלף יחידות דיור בארץ שאישורן תקוע. בכל יום שעובר, מצטרפות עוד יחידות דיור לרשימה זו. על פי המחלקה הכלכלית בהתאחדות בוני הארץ אשר עוקבת אחר התנהלות הוצאת היתרי הבנייה, כבר בסוף חודש יולי השנה, דווחו קבלנים ויזמים רבים על עצירת דיונים והוצאות היתרי בנייה ברשויות מקומיות רבות.

בכירים בענף נגד הצעת החוק להקצאת 25% מתוספת הבנייה לשטחי ציבור

חיים מאירוביץ', בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ'- גלנור מתייחס לנושא, ואומר כי: "הקשיים העיקריים בקידום פרויקטי התחדשות עירונית הם המחסור במדיניות מוסדרת וחד משמעית והעובדה שהתהליך הינו ארוך ומייגע אל מול הוועדות המקומיות שמושכות את קבלת ההחלטות. עכשיו, בנוסף לכל הקשיים המלווים את היזם מאיים להצטרף קושי נוסף שעלול לפגוע ביזמים ובבעלי הדירות. העירייה בעצם מרוויחה משני הכיוונים, היזמים ישלמו לעירייה היטל השבחה, יתקבלו יותר זכויות בניה שישרתו אותה ויקצו לה את השטח, ובנוסף העירייה תקבל את השטח בחינם. הדיירים מצדם, חוששים ובצדק, כי התיקון המוצע יפגע בתמורה לה הם זכאים כבעלי הדירות. חשוב להבין כי בנוסף, מדובר בעלות בניה נוספת שאין תמורה ורווח בעדה וכמו כן, דרישה של הון עצמי וריביות נוספות שהבנק ידרוש מהקבלן עבור הבניה של הנכס הציבורי המדובר. המצב הזה יוצר גם קושי של היזם למכור דירות ולירידת מחירי הדירות בפרויקטים מסוג זה שכן, לקוחות שלא ירצו לרכוש דירה בבניין שיחלוק את שטחו עם מבנה שטח ציבורי. לפי דעתי, הפתרון היחיד הוא ליצור מצב שבמידה וייפנו מספר בניינים יחדיו רק אז יהיה ניתן להקציב שטח לטובת העירייה כאשר הכניסה לשטח ציבורי תהיה נפרדת מהכניסה לבניין ולא תפריע לכלל הדיירים".

הקיפאון מעמיק: ירידה של 22% בדירות שנרכשו

חיים מאירוביץ', מנכ"ל ובעלים של חברת מאירוביץ'- גלנור: "אנחנו עדים להוכחה נוספת ששוק הנדל"ן בארץ נמצא בקיפאון משמעותי שרק הולך ומעמיק מחודש לחודש. הבטחות האוצר על ירידה צפויה במחירי הדיור גורמות לרוכשים להמתין "על הגדר" ולא לרכוש דירות, ובמקביל המצב גורם לקבלנים להקפיא יציאה של פרויקטים חדשים, לא לגשת למכרזים ולא להתחיל בניה על קרקעות ברשותם. המצב הנתון מוביל לכך שנבנות פחות ופחות דירות חדשות לשוק החופשי- בסקירה מצוין כי קבלנים שאינם נוטלים חלק במסגרת מחיר למשתכן סופגים ירידה חדה ברווחים, בעיקר קבלנים שלא השכילו להיכנס ולתגבר פעילות בשנים האחרונות בתחום ההתחדשות העירונית. רכישות של משפרי הדיור ומשקיעים על פי הסקירה, ירדו אף הם בצורה קיצונית וצנחו לשפל היסטורי. על מנת לאושש ולהביא לאיזון בשוק הנדל"ן על המדינה לשחרר קרקעות לשוק החופשי ובמקביל לתת רוח גבית ותמיכה בפרויקטים של התחדשות עירונית אשר יגדילו את היצע הדירות ויאזנו את מחירי הנדל"ן".

כמה דירות באמת נבנו בישראל בפינוי בינוי ותמ"א 38?

חיים מאירוביץ' מנכ"ל ובעלים של חברת מאירוביץ'- גלנור, ציין כי: "בחציון הראשון של השנה הנוכחית אושרו תכניות לבניית 4,639 דירות במסגרת פינוי-בינוי כולן מתרכזות במחוז המרכז וירושלים. בשאר האזורים לא אושרה אפילו תכנית אחת. עובדה זו, מנציחה ומייצגת בעיה רחבה שמתחילה קודם כל במדיניות הממשלה. שכונות רבות ולא מעט מבנים באזורי הפריפריה זקוקים להתחדשות מבחינה ויזואלית ומבחינה ביטחונית ובטיחותית, שכן במצב של רעידת אדמה או סיכון בטחוני דוגמת התקפת טילים, לא ישמשו מגן ראוי לדיירים. עם זאת, עבור אוכלוסייה המתגוררת ביישובי הפריפריה, ההתחדשות העירונית היא גם הזדמנות חד פעמית לשינוי של תנאי מחייה, להתחדשות, לשדרוג ושיפור מצב כלכלי. דווקא באזורים אלו הממשלה מסבסדת בעיקר פרויקטים של מחיר למשתכן ולא נותנת מענה למרכזי הערים או השכונות הוותיקות שמשוועים להתחדש

התאוששות בשוק הנדל"ן? "הזוגות הצעירים עוד לא יורדים מהגדר"

חיים מאירוביץ', בעלים ומנכ"ל קבוצת הנדל"ן מאירוביץ'- גלנור, מציע לא לקפוץ עדיין למסקנות. "אם יש משהו שמאפיין את תחום הנדל"ן בשנה האחרונה זה בעיקר תנודות לא גבוהות במכירות ובמחירים, נתונים שמאפיינים שוק במצב של אי ודאות", הוא אומר.

בכירים בענף הנדל"ן מגיבים לירידה בהתחלות הבנייה

חיים מאירוביץ', מנכ"ל ובעלים של חברת מאירוביץ'-גלנור: "כיזם נדל"ן אני יכול להעיד על כך שהביקוש לדירות נמצא בהתעוררות כבר חודשיים ויותר. מצד אחד זה נתון משמח עבורנו אך כאשר רואים את הנתונים על הירידה בהתחלות הבנייה נראה כי התוצאה עשויה להיות פער גדול אף יותר בין ההיצע לביקוש. הסיבה לצניחה הגדולה בהתחלות הבניה החודש ובחודשים שקדמו לו, נובעת מהבטחות האוצר על ירידה צפויה במחירי הדיור שגורמות לרוכשים להמתין "על הגדר" ולא לרכוש דירות. במקביל, המצב גורם לקבלנים להקפיא יציאה של פרויקטים חדשים, לא לגשת למכרזים ולא להתחיל בניה על קרקעות ברשותם. בנוסף, העובדה שהקרקעות המשווקות כיום על ידי מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל הן כולן במסגרת תכנית המחיר למשתכן, יוצרת מצב שלא קיימות קרקעות המיועדות לבנייה עבור השוק החופשי.

יש צניחה בהתחלות בנייה - אבל כל דירה חמישית נבנית בהתחדשות עירונית

חיים מאירוביץ', מנכ"ל ובעלים של חברת מאירוביץ'-גלנור, מציין כי "הסיבה לצניחה הגדולה בהתחלות הבנייה נובעת מהבטחות האוצר על ירידה צפויה במחירי הדיור שגורמות לרוכשים להמתין "על הגדר" ולא לרכוש דירות. במקביל, המצב גורם לקבלנים להקפיא יציאה של פרויקטים חדשים, לא לגשת למכרזים ולא להתחיל בניה על קרקעות ברשותם.

לפני ואחרי: מה יקבלו הדיירים בבניין ישן ברמת-גן שייהרס?

מאירוביץ'-גלנור תבנה בניין חדש בן 10 קומות ברחוב המעגל בעיר • מה יקבלו הדיירים ומה התמורה ליזם? • פרויקטי התחדשות עירונית - סיקור שבועי

מי אשם בירידה בהתחלות הבנייה? יזמי הנדל"ן תוקפים

חיים מאירוביץ', מנכ"ל ובעלים של חברת מאירוביץ'-גלנור: "כיזם נדל"ן אני יכול להעיד על כך שהביקוש לדירות נמצא בהתעוררות כבר חודשיים ויותר. מצד אחד זה נתון משמח עבורנו אך כאשר רואים את הנתונים על הירידה בהתחלות הבנייה נראה כי התוצאה עשויה להיות פער גדול אף יותר בין ההיצע לביקוש. הסיבה לצניחה הגדולה בהתחלות הבניה החודש ובחודשים שקדמו לו, נובעת מהבטחות האוצר על ירידה צפויה במחירי הדיור שגורמות לרוכשים להמתין "על הגדר" ולא לרכוש דירות. במקביל, המצב גורם לקבלנים להקפיא יציאה של פרויקטים חדשים, לא לגשת למכרזים ולא להתחיל בניה על קרקעות ברשותם.

החקיקה שמאיימת להכביד על בעלי הדירות והיזמים

הקשיים העיקריים בקידום פרויקטי התחדשות עירונית הם המחסור במדיניות מוסדרת וחד משמעית מצד גורמי התכנון והרישוי, והעובדה שהתהליך הינו ארוך ומצריך סבלנות וסובלנות רבה. עכשיו, בנוסף לכל הקשיים המלווים את יציאת הפרויקט לאור, מאיים להצטרף קושי נוסף שעלול לפגוע ביזמים ובבעלי הדירות.

36 דירות במקום 12 - תמ"א 38 ברחוב המעגל ברמת-גן

הרצל, נציג הדיירים, מספר: "התחלנו עם זה כשהיה תמ"א 38 שיפוץ, ואני היחיד שהתנגדתי לזה, כי כבר שמעתי שמועות שאפשר גם להרוס. כשיצא תמ"א 38/2, ישר אספתי את הדיירים, ואמרתי, 'בואו נרוץ עם זה'.

חיים מאירוביץ', מנכל מאירוביץ – גלנור מסכם שנה

שנת 2018 מסתיימת במגמה של קיפאון משמעותי במכירות בשוק הנדל"ן ובלבול רב מצד רוכשים ומוכרים כאחד, השואלים: לאן הולך השוק? הבטחות האוצר על ירידה צפויה במחירי הדיור נמשכו גם השנה וגרמו לרוכשים להמתין "על הגדר". במקביל, הביאו ההצהרות לכך שקבלנים הקפיאו יציאת פרויקטים חדשים, לא ניגשו למכרזים ולא התחילו בנייה על קרקעות שברשותם. גם הבחירות המקומיות לא תרמו להתעוררות השוק אלא להיפך הרדימו אותו עוד יותר, כיוון שהיתרים והחלטות בוועדות התכנון המתינו עד לאחריהן.

מחיר ממוצע של דירה חדשה ברמת גן עלה בכ- 1.5% בשנה האחרונה

כך למשל, מדווח היזם חיים מאירוביץ', בעלים ומנכ"ל קבוצת מאירוביץ' גלנור כי בין הדירות שנמכרו לאחרונה בפרויקט "מעלה השחר" של החברה, נמכרה גם דירת 3 חדרים בת 74 מ"ר ומרפסת בקומה השלישית מתוך 7, במחיר של 2 מיליון שקל. "מעלה השחר" נבנה בצמוד לפארק הציבורי בקרבת גן הר הבנים שהוקם בעיר רמת גן. "הפרויקט ממוקם באזור פסטורלי ושקט ברמת גן, אך עם זאת נמצא בלב העיר ובקרבה לכל צירי התחבורה, במרחק הליכה ממרכזים מסחריים, מרכזי פנאי ותרבות", מסבירים בחברה את האטרקטיביות.

לגור על הפארק – פרויקט "מעלה השחר" משווק בימים אלה ומתאכלס בקרוב

"מעלה השחר" שבונה ומשווקת קבוצת הנדל"ן מאירוביץ'- גלנור נבנה בצמוד לפארק הציבורי בקרבת גן הר הבנים שהוקם בעיר רמת גן. הפרויקט ממוקם באזור פסטורלי ושקט ברמת גן, אך עם זאת נמצא בלב העיר ובקרבה לכל צירי התחבורה, במרחק הליכה ממרכזים מסחריים, מרכזי פנאי ותרבות.

"אנחנו מקווים ששרי אוצר ושיכון חדשים יבינו את התחום"

חיים מאירוביץ' (54), נשוי, אב לארבעה וסבא לשלוש הוא דור שלישי לבוני הארץ ומי שעומד היום מאחורי פרויקטים רבים להתחדשות עירונית. לעסקי הנדל"ן הוא נכנס באופן טבעי, לאחר שסביו החל לבנות בשנות ה-50 ואביו היה בין הקבלנים הוותיקים בבני ברק ויו"ר ארגון הקבלנים. מאירוביץ' ממשיך כיום את השושלת והוא מכהן כחבר ההנהלה בארגון הקבלנים רמת גן גבעתיים בני ברק. בראיון ל"מגדילים", הוא מספר על ההתחלה: "מגיל 10 כבר הייתי משקה את הבטונים אחרי היציקות", הוא אומר, "ככה נכנסתי לתחום ובגיל 18 אבא כבר לא נתן לי את האוטו לפני שהשקתי את הבטונים", הוא אומר בחיוך.

פחות חניה ויותר התחדשות עירונית | טור אישי: חיים מאירוביץ'

הקשר ההדוק בין תשתיות תחבורה לבניה חדשה וכמובן לערך הנכסים ברור וידוע. השינויים המסתמנים וההתפתחויות המהירות בתחום התחבורה הציבורית באזור המרכז, מעלים את הציפייה שיביאו לשינוי הרגלי הניידות שלנו וישליכו בסופו של דבר על שווי הנדל"ן בסביבת תחנות הרכבת וצירי האוטובוסים המרכזיים. לאורך זמן, אנשים יסכימו לשלם יותר על דירה שנמצאת בסמיכות לתחנת רכבת ומאפשרת להם לחיות חיים חופשיים מפקקים והוצאות כבדות הכרוכות בהחזקת רכב. בהקשר של פרויקטי התחדשות עירונית, לאזורים הקרובים לריכוזי התחבורה הציבורית ישנה עדיפות עבור היזם מאחר ויידרשו פחות חניונים בצמוד או מתחת לבניין, ועלויות הבנייה ירדו משמעותית.

כיצד תקדמו בהצלחה פרויקט התחדשות עירונית בבניין שלכם?

אין ספק שתחום ההתחדשות העירונית השתלט על זירת הנדל"ן בארץ, מהפריפריה ועד למרכז יזמים ורשויות מקדמים פרויקטי התחדשות עירונית. הסיבה העיקרית לתנופה בהתחדשות הינה מחסור בקרקעות לבנייה, בעיקר במרכזי ערים לצד הצורך של מציאת פתרונות מגורים. נוסף לכך, המודעות ההולכת וגוברת של רשויות, יזמים ודיירים לצורך בחיזוק מבנים מביאה לפריחת התחום. למרות ההתעוררות הגדולה, תחום ההתחדשות העירונית עדיין אינו מוסדר בצורה מלאה ועל כן, כדיירים שמחליטים לצאת בפרויקט מסוג זה, מומלץ לחקור ולהבין כיצד ניתן לחדש ולחזק נכס בצורה הטובה ביותר.

האם הבנייה לאורך תוואי הרכבת תאיץ את ההתחדשות העירונית?

לפני כשנה וחצי קבע שר האוצר כחלון תקני חנייה חדשים על פיהם, בישובים בהם מערכת תחבורה ציבורית מפותחת, מספר החניות שיחויב היזם לבנות יהיה תלוי במרחק הבניין מציר התחבורה העירוני, כך שככל שפרויקט יהיה קרוב לתחבורה ציבורית, כך יצומצמו תקני החנייה שלו. נשמע מאיים לתושבי מדינה שתלויים כל כך ברכבם הפרטי, אבל במבט שני אולי תחילתו של שינוי?